… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

charedi-zbožný muž

charedi-zbožný muž

Zatímco vrcholí soupeření mezi izraelskými politickými stranami před zítřejšími parlamentními volbami, ve světě charedim-zbožných se spor primárně nevede o to, koho volit, ale zda volit charedi stranu nebo nevolit vůbec.

Zatímco antisionističtí satmarští chasidé jsou jednoznačně proti účasti na volbách, rabi Geršon Edelstein (Gershon Edelstein) z Ponivěčské ješivy naopak vyhlásil, že kdo se rozhodne nevolit „nebude mít účast na Světě, který přijde.“

Rabi Edelstein uvedl, že toho, kdo nehlasuje, je třeba považovat za člověka, který se oddělil od komunity, což je případ, který podle komentátora rabejnu Jony (רבנו יונה) vede k tomu, že člověk ztratí svůj podíl na budoucím světě.

Jedinou věcí, která brání vládě povolávat studenty ješiv k základní vojenské službě do izraelské armády, jsou charedi-zbožní poslanci, argumentoval rabi Edelstein. „Musíme jednat, abychom získali co možná nejvíce charedi zástupců (v Knesetu), tak abychom mohli jednat proti nařízení odvodů,“ uvedl.

Na čem se provolební a protivolební tábor shodují, je úmysl bránit vládě v zavedení povinné vojenské služby pro studenty celodenního studia ješiv. Téma odvodů charedi-zbožných do Izraelských obranných sil je jedním z hlavním témat volební kampaně poté, kdy již před několika měsíci přestal platit Talův zákon, který studentům dával automatický odklad.

Řada levicových i pravicových izraelských politických stran se vyslovila pro povinnou vojenskou nebo náhradní civilní službu charedi mužů a pro sankce, pokud by se jí vyhýbali.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hareidi Elections Battle: To Vote or Not to Vote?

Jedna reakce na Spor mezi charedim: Volit nebo nevolit?

  • Nofar napsal:

    Samozrejme nevolit vubec. Cim mene charedi hlasu, tim mensi nebezpeci, ze se Izrael, jediny demokraticky stat na Strednim vychode, promeni v teokratickou diktaturu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv