… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

studentiVčerejší odpoledne (7.1.) Týdne voliče v Haifské univerzitě bylo věnováno aktuálnímu tématu izraelsko-palestinského konfliktu. Tentokrát se na akademické půdě setkalo pět politiků, každý s vyhraněným názorem na toto téma, což slibovalo opravdu zajímavou a občas i břitkou diskusi mezi přítomnými hosty. Panelu se zúčastnili MUDr. Arie Eldad (1950) člen Knesetu za frakci Síla pro Izrael  –עוצמה לישראל , kde působí spolu s poslancem Michaelem ben Ari, drúzský poslanec za Likud a náměstek ministra pro rozvoj Negevu a Galileje Ajúb Kara (1955), poslanec Joel Chason (1973) za stranu Hnutíתנועה  pod vedením Cipi Livni, dále pak Matanas Šchade, člen vedení arabské nacionalistické Národní demokratické strany בל“ד  (Balad) a poslením byl kandidát na poslance za Stranu práce generálmajor izraelské policie v.v. Moše Mizrachi.  Moderátorem panelu byl profesor historie a bývalý rektor univerzity Josi ben Arci.

Jako první vystoupil Arie Eldad, který uvedl, že mnozí si myslí, že náš konflikt, který trvá již více než sto let, je arabsko-židovským konfliktem o území mezi Středozemním mořem a Jordánem. To je pouze fikce, jde o konflikt mezi islámem a ostatním „nevěřícími“ národy. Jak řekl Eldad, „je to náboženská válka, kterou islám vede. Podívejte se, co se děje v severní Africe, na celém Středním východě, na Balkánu, v Čečensku. Náboženská válka nekončí tím, že stanovíme hranice, ať již z let 1947 nebo 1967“. Podle poslance Eldada palestinský stát již existuje, je to Jordánsko. V tomto smyslu se též vyzjádřil roku 1982 zesnulý jordánský král Husein. Na nesouhlasné gesto Matanase Šchadeho ze strany Balad poslanec Eldad připomněl publiku, že tu sedí kolega teroristů Azmí Bišáry a Hanín Zuabí. Načež se mu od studentů v oranžových  mikinách Baladu několika výkřiky dostalo: „Ty sám jsi terorista!“

Druhým vystupujícím byl Ajúb Kara, který zdůraznil, že sice není Židem, ale je hrdým Izraelcem, neboť Izrael je jediným demokratickým státem na Blízkém a Středním východě. Kara řekl, že „pokud hovoříme o národnostních menšinách, tak v žádném z okolních států by nemohli studenti, příslušníci národnostních menšin sedět tak svobodně, jako zde sedí arabští studenti.“ Kara také připomněl omezené možnosti předsedy Palestinské autonomie Abu Mazena, který nejenže nemá žádný vliv v Pásmu Gazy, ale nemůže tam ani svobodně přijet. Možná, že jeho snaha o mír je upřímná, ale musíme si uvědomit, že tento partner pro mír, za kterého jej považují některé naše politické strany, je velmi slabý a těžko bude schopen ukončit dlouholetý konflikt mezi Izraelem a Palestinci, když mu část jeho národa vypovědělo poslušnost. „Musíme čekat na nového palestinského vůdce, jsem si vědom toho, že dosud není partner pro mírová jedenání“, řekl závěrem Ajúb Kara.

Třetím, který hovořil na tomto panelu byl posalnec Joel Chason. Oproti Karovi vidí v Abu Mazenovi partnera pro mírová jednání. Řekl, že je nutné prověřit Abu Mazena a potom teprve prohlašovat, že není partner. Uvedl, že je zajímavé, že do voleb v dubnu 2009, kdy byl předsedou vlády Ehud Olmert, tak jsme v Abu Mazenovi měli partnera, ale od okamžiku, kdy se stal předsedou vlády Bibi Netaniahú, tak čtyři roky partnera nemáme. Chason se domnívá, že konflikt mezi Izraelci a Palestinci je také demografický, proto je za oddělení PA v duchu „dva státy pro dva národy“. Poslanec uvedl, že nechce dvounárodnostní stát. Joel Chason je pro začlenění bloků s židovskými osídlenci do území Izraele a za sjednocený Jeruzalém, s určitými korekcemi, jako hlavní město Izraele.

Následoval Matanas Šchade ze strany Balad, který tvrdil, že okupace palestinských území nezačala červnem 1967, ale trvá již od roku 1948, neboť izraelské území za tzv. zelenou linií zahrnuje i území, která OSN roku 1947 přiřkla budoucímu arabskému státu. Izrael je okupuje od války v roce 1948. (Šchade zapomněl uvést, že to byly právě arabské státy a místní palestinské vedení, kdo odmítl plán OSN na rozdělení mandátní Palestiny na dva státy, židovský a arabský. Palestinci mohli mít svůj stát od roku 1948). Představitel Baladu řekl, že cílem jejich strany je demokratické zřízení pro všechny občany, zrušení diskriminačních zákonů, jak Šchade například nazývá zákaz udělení občanství Palestinci, který uzavře sňatek s izraelskou občankou arabské národnosti a naopak. (Mnozí takoví Palestinci se účastnili teroristických akcí). Balad bojuje za právo návratu palestinských běženců do míst, kde žili do roku 1948. Šchade se nepovažuje za  izraelského občana arabské národnosti, ale považuje se za Palestince žijícího pod stálou izraelskou okupací. Matanas Šchade vyjádřil obavu, že se může Izrael proměnit ve fašistický stát. (Jistě všechny okolní státy jsou příkladem čisté parlamentní demokracie, ale v Izraeli může zvítězit fašismus).

Posledním z řečníků byl Moše Mizrachi ze Strany práce, který se snažil rozjasnit Šchadeho politické chmury tím, že se ho zeptal: „Příteli, řekněnte mi, kde byste mohl sedět a hovořit tak svobodně jako zde?!“ Mizrachi řekl, že nezná v dějinách politiky možnost ovládat palestinský národ žijící v kantonech a současně hledět za řeku Jordán a tvrdit mu: „Tady je váš stát.“ Dnes tato vize z 80. let minulého století se dávno přežila, dnes žijeme ve zcela jiné realitě. Aby bylo o čem jednat, musíme se přijmout principiální řešení – dva státy pro dva národy a již žádné kantony a žádnou autonomii, jedině tak dosáhneme ukončení konfliktu.

Poté začaly dotazy z řad posluchačů. Například na otázku arabského studenta, zda Ajúb Kara nepociťuje diskriminaci národnostních menšin v Izraeli, Kara odpověděl: „Vidím, že je tu mnoho obránců lidských práv. Já vám tvrdím, že jediným státem v oblasti, který je spásou pro národnostní a náboženské menšiny, je Izrael. Proč se tedy nedíváte na to, co se děje kolem nás? Jak dodržují lidská a náboženská práva křesťanů, Drúzů a Arménů například ve státech Perského zálivu, v Egyptě a v Íránu? Co se děje v Sýrii, to nevidíte? To nejsou lidská práva?“

poslanec A. Kara

poslanec A. Kara

M. Mizrachi

M. Mizrachi

hovoří M. Šchade

hovoří M. Šchade

zprava J. ben Arci, A. Eldad, A. Kara, M.Šchade, M. Mizrachi

zprava J. ben Arci, A. Eldad, A. Kara, J. Chason, M.Šchade, M. Mizrachi

skupina

Týden voliče v Haifské univerzitě – 1. část předvolebního seriálu

Týden voliče v Haifské univerzitě – II. – 2. část předvolebního seriálu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv