… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šely Jachimovič

Šely Jachimovič

Takový název dostala série setkání poslanců Knesetu a představitelů různých politických stran na akademické půdě se studenty a nejen s nimi. Sérii setkání zahájila dnes, v neděli 6. ledna, předsedkyně Strany práce (מפלגת העבודה) a poslankyně Knesetu Šeli Jachimovič.

Poslankyni přivítal a celý týdenní politický maratón zahájil kancléř Haifské univerzity Amos Šapira (Amos Shapira).

Poslankyně Jachimovič se zaměřila ve svém neformálním projevu na dvě témata: První bylo zasvěceno hospodářské situaci Izraele a stále se prohlubujícím sociálním rozdílům mezi bohatými a chudými občany. Druhé téma věnoval politické a bezpečnostní situaci Izraele. Ve své řeči zdůraznila, že aktuální negativní schodek státního rozpočtu Izraele je dvacet miliard šekelů (100 miliard Kč) a současný předseda vlády Benjamin Netanijáhú oddálil praktické kroky k jeho zmenšení na následující dny po 22. lednu, kdy proběhnou v Izraeli parlamentní volby.  Netanijáhú věří, že to bude opět on, kdo sestaví novou vládu a teprve poté přijme nezbytná opatření k snížení rozpočtového schodku, t.j. zahájí plošné „utahování opasků“, jehož tíhu ponesou především chudé a střední vrstvy obyvatelstva, uvedla Jachimovič.

Má se jednat o jednotné snížení rozpočtů všech ministerstev, kromě obrany a školství, zvýšení cen potravin (snížení nebo odbourání státních subvencí na některé potraviny),  elektrické energie, veřejné dopravy, vody, městské daně atp. Počítá se v rámci neoliberální ekonomické školy ještě s další privatizací státních či polostátních společností, nová Netanijáhúova vláda bude prý ještě více podporovat privatizaci zdravotnictví. Jak uvedla Jachimovič, kvalitní zdravotnictví, domovy seniorů s dobrou péčí  a kvalitní vzdělání se stanou doménou pouze úzkého kruhu bohatých.

Předsedkyně Strany práce dále uvedla, že stát nemůže fungovat správně a odpovědně vůči svým občanům, pokud jsou tak hluboké sociální rozdíly mezi chudými a bohatými jako u nás. Například burzovní makléři vydělávají až 130 krát více než je v Izraeli minimální měsíční plat (minimální měsíční plat 4300 šekelů). Šeli Jachimovič uvedla též příklad nespravedlivého zdanění velkých soukromých firem. Například globální firma Israel Chemicals (ICL) – כימיקלים לישראל, jejíž součástí je i firma Dead Sea Works zabývající se těžbou fosfátů z Mrtvého moře, měla roku 2010 zisk 5,7 miliard dolarů. Z tohoto zisku zaplatila státu pouze čtyřprocentní poplatek za využití národního bohatství náš všech. Podle Šeli Jachimovič takové a podobné firmy by měly být zpoplatněny minimálně od 15 do 30 procent. Takto získané prostředky by měl stát věnovat na zmenšení propastných sociálních rozdílů, t.j. na rozvoj účinných sociálních programů a na zkvalitnění vzdělávacího procesu pro všechny vrstvy občanů.

Z mého hlediska, jsou názory Šeli Jachimovič na sociální situaci v zemi a na její řešení, rozumné.

Druhým tématem byla politickobezpečnostní situace Izraele. Zde Šeli Jachimovič hovořila v tradičním stylu Strany práce. Například, že je nutné zahájit okamžitě po volbách rozhovory s předsedou Palestinské autonomie Abu Mazenem o mírovém urovnání konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Zde bych rád připomenul, že to byl právě Abu Mazen, kdo odmítal zahájit rozhovory s Izraelem, přestože byl k tomu předsedou vlády B. Netanijáhúem mnohokrát vyzýván. Jachimovič připomněla, že poslední čtyři roky byly prý naší vládou zmařeny a mírový proces prakticky ustal.

Šeli Jachimovič se domnívá, že Strana práce získá v nadcházejících volbách také mnoho hlasů od občanů, kteří tradičně volili Likud, ale jsou rozčarováni jeho sociální politikou a pro které to již není onen klasický liberální Likud. Podobně předsedkyně Strany práce počítá i s hlasy zbožných sionistů, kteří se podle jejích slov neztotožňují s krajní pravicovostí Naftaliho Beneta. U nich vidí naději, že dojde ke znovuobnovení historického spojenectví Strany práce s Národní náboženskou stranou – מפד“ל (nazývanou též „strana háčkovaných kip“).

Jak říká hebrejské rčení: נחיה ונראה – Dožijeme a uvidíme.

Amos Šapira

Amos Šapira

040

037

Diskutující z řad studentů

Diskutující z řad studentů

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv