… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Volby v Izraeli: Exkurz do volebního systému pro volby Knesetu 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Kneset

Kneset

Po intenzivní a živé předvolební kampani dnes občané Izraele v parlamentních volbách volí nové poslance a nepřímo tím rozhodují o podobě příští vlády země.

Jaký je vlastně izraelský volební systém?

Izrael je parlamentní demokracií. Nejsilnější pravomoci tudíž nemá prezident, ale předseda vlády, zvolený z poslanců jednokomorového izraelského parlamentu – Knesetu (הכנסת).

Rámec izraelského volebního procesu je vymezen článkem 4 Základního zákona: Kneset, který stanoví: „Kneset bude zvolen ve všeobecných, národních, přímých, rovných, tajných a proporčních volbách v souladu se zákonem o volbách do Knesetu.“ Volby jsou tudíž:

  • všeobecné – volit poslance může každý izraelský občan, kterému je 18 a více let a prokáže se platným izraelským průkazem totožnosti, pasem nebo řidičským průkazem, eventuálně průkazem poslance Knesetu
  • národní – celý Izrael tvoří jeden volební obvod, takže strany nekandidují s různými kandidátkami v různých volebních obvodech, ale každá s jedinou kandidátkou na celém území státu
  • přímé – parlament je volen přímo, nikoliv prostřednictvím volitelů jako je volen například prezident USA
  • rovné – každý volič má jeden hlas, který realizuje tím, že vybere jednu kandidátku politické strany nebo jednu společnou kandidátku více stran; všechny hlasy mají stejnou váhu
  • tajné – hlasování je tajné, hlasuje se za plentou a nikdo nesmí kontrolovat, jak volič hlasoval
  • proporční – mandáty v Knesetu jsou rozděleny proporčně podle poměru hlasů, které ta která kandidátka získala v poměru k celkovému počtu odevzdaných platných hlasů, hranicí ke vstupu do parlamentu je zisk alespoň 2 % hlasů; izraelskou zajímavostí je, že strany mohou před volbami uzavřít dohodu o tom, že hlasy které jedna strana získala a které už nepostačují k zisku mandátu, může převést straně jiné – takováto dohoda existuje v těchto volbách například mezi stranami Likud a Bajit Jehudi – pokud dohoda uzavřena není, hlasy se rozdělí proporčně mezi všechny strany, které již mají dost hlasů ke vstupu do Knesetu.

Izraelský volební zákon nepovoluje hlasování v zahraničí. Výjimkou jsou Izraelci, kteří jsou ve státní službě a momentálně jsou pracovně v zahraničí a kteří mohou hlasovat na jednom z 96 velvyslanectví, konzulátů nebo izraelských lodí.

Volby se konají dnes od 7 do 22 hodin; v malých obcích, v nemocnicích a věznicích od 8 do 20 hodin. Příslušníci Izraelských obranných sil, Pohraniční policie a dalších bezpečnostních složek, kteří jsou dnes v činné službě, mohli hlasovat již v předchozích 3 dnech. Na velvyslanectvích, konzulátech a lodích se volilo už 12 dní před volbami.

Volič vybírá celou kandidátní listinu, kterou volí „tak, jak je“ bez možnosti ovlivnit pořadí kandidátů například v Česku oblíbeným „kroužkováním“ preferovaného kandidáta.

Kandidovat na poslance Knesetu může každý izraelský občan, jemuž je 21 a více let. Z všeobecného pasivního volebního práva existují zákonem stanovené výjimky, kdy volen být nemůže například:

  • prezident, ombudsman, vrchní rabín, soudce, vysoký úředník státní správy, náčelník generálního štábu a další vysocí armádní důstojníci, pokud v zákonem stanovené lhůtě před volbami z funkce neodstoupili
  • ten, komu soud odebral volební právo
  • ten, komu Ústřední volební komise zakázala kandidovat, protože jeho chování nebo cíle jdou proti existenci Izraele jako státu židovského lidu, jdou proti demokratické povaze Izraele, podněcují k rasismu – proti rozhodnutí volební komise se lze odvolat k Nejvyššímu soudu, který často rozhodnutí komise mění.

Kneset je volen na 4 roky. Volební období může být zkráceno, například pokud je vyslovena nedůvěra vládě nebo pokud se na zkrácení Kneset dohodne zákonem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv