… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bahrajn-mapaBahrajn rozbil osmičlennou teroristickou skupinu, napojenou na Írán. Oznámil to včera bahrajnský ministr vnitra Rašíd bin Abdalláh al-Chalífa (Rashid bin Abdullah al-Khalifa), který potvrdil jako pravdivé dřívější zprávy médií o zatčení bahrajnských teroristů, napojených na Írán, Irák a Libanon.

„Zatčení byla provedena ve spolupráci s blízkou bratrskou zemí. Osmička byla vycvičena v používání zbraní a výbušnin a také dostala peníze zvnějšku. Další podrobnosti budou zveřejněny po dokončení vyšetřování,“ uvádí se v prohlášení bahrajnského ministerstva vnitra.

saúdsko-bahrajnský Most krále Fahda

saúdsko-bahrajnský Most krále Fahda

Panarabský deník Ašark Al-Avsát cituje nejmenovaného bahrajnského bezpečnostního představitele, podle nějž měla nastražená bomba vyhodit do povětří Most krále Fahda (جسر الملك فهد‎, Džisr al-Malík Fahd), po němž do Bahrajnu ze Saúdské Arábie přijely intervenční síly a který je symbolem jejich přítomnosti v zemi. Silnice spojující Saúdskou Arábii a Bahrajn je dlouhá 25 kilometrů a skládá se z 5 mostů.

Lze předpokládat, že skupina zatčených patří k bahrajnským šíitům, kteří mají vazby a jsou podporování svými souvěrci právě z Íránu, Iráku a Libanonu a poslední roky protestují proti údajné diskriminaci.

Střety protestujících, převážně šíitů a bahrajnských bezpečnostních složek vedly v posledních letech k výraznému zvýšení napětí v zemi, což počátkem roku 2011 vedlo až vyslání ozbrojených sil Štítu poloostrova Rady pro spolupráci Arabských zemí Zálivu na podporu bahrajnské vlády.

Při příležitosti druhého výročí intervence proběhly v posledních dnech rozsáhlejší nepokoje, které si podle ministra Al-Chalífy vyžádaly životy dvou lidí a zranění dalších dvou, stejně jako 75 policistů a způsobily značné škody na majetku.

Bahrajn, jemuž vládne sunitská dynastie al-Chalífa, je většinově šíitský a je sídlem 5. flotily námořnictva USA. Vládnoucí dynastie opakovaně obvinila Írán z podněcování šíitských protivládních nepokojů. Írán takovou činnost popírá, byť se netají svým kritickým názorem na bahrajnskou vládu.

King Fahd Causeway Authority – web věnovaný Mostu krále Fahda (arabsky, anglicky)

Bahrain Dismantles ‚Terror Cell‘ Linked to Iran – článek Ašark Al-Avsát (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv