… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ben Zygier - informační embargoIzrael včera a dnes zveřejnil další podrobnosti o utajovaném „vězni X,“ který v prosinci roku 2010 zemřel na přísné samotce v izraelském vězení.

Dosud utajované informace jsou částečně zveřejňované v reakci na předvčerejší zprávu australské televize ABC, která mimo jiné uvedla, že muž, jehož identifikovala jako tehdy 34letého Bena Zygiera z Melbourne, byl také australským občanem a současně agentem Mosadu a spáchal sebevraždu.

Prohlášení ministerstva spravedlnosti

Izraelské ministerstvo spravedlnosti v prohlášení potvrdilo, že muž s dvojím občanstvím, který byl z bezpečnostních důvodů vězněn pod krycím jménem, ve vězení spáchal před více než 2 roky sebevraždu.

Podle prohlášení byla jeho rodina informována bezprostředně po uvěznění a Ben Zygier byl hájen hned třemi právníky – Roiem Belcherem (Ro’i Belcher), Mošem Mazurem (Moshe Mazur) a Boazem Ben-Curem (Boaz Ben-Tzur).

Prohlášení ministerstva dále uvádí, že muž byl ve vazbě na samotce držen na základě soudního rozhodnutí a jeho trestní stíhání bylo sledováno vysoce postavenými představiteli ministerstva.

„Práva vězně byla po celou dobu zachována v souladu se zákonem,“ uvádí prohlášení.

Vyjádření dále uvádí, že vězeň byl v prosinci 2010 nalezen ve své cele mrtvý a předsedkyně magistrátního soudu v Rišon LeCion (Rishon LeZion) Daphna Blatman Kedrai nařídila v souladu se zákonem vyšetřování příčiny smrti. Po měsíci a půl vyšetřování skončilo se závěrem, že smrt nastala v důsledku sebevraždy a spis byl postoupen státnímu zastupitelství k přezkoumání případné nedbalostní odpovědnosti.

Prohlášení končí tím, že další podrobnosti nelze zveřejnit s ohledem na národní bezpečnost, přičemž aspekt národní bezpečnosti byl přezkoumán soudem, který původně nařídil nyní částečně zrušené úplné informační embargo. „Příkaz byl vydán na žádost bezpečnostních představitelů a schválen ministerstvem spravedlnosti.“

Důvod uvěznění stále neveřejný

Podle informací novin Jediot Achronot byl „vězeň X“ oficiálně obviněn 4. března 2010 před soudem centrálního distriktu a s ohledem na to, že šlo o „vysoce utajený bezpečnostní případ“, konalo se slyšení s vyloučení veřejnosti a jakékoliv záznamy – pokud byly vůbec nějaké pořízeny – byly ihned přeneseny do soudního trezoru.

Veškeré další podrobnosti o soudním řízení jsou stále tajné. Izraelská domácí média s odvoláním na různé, většinou nejmenované zdroje hovoří „o těžkých obviněních.“ Zahraniční média přímo zmiňují prozrazení přísně utajovaných skutečností cizí moci.

Zygierovi obhájci i jeho rodina museli podepsat prohlášení o mlčenlivosti, které jim zakazuje se jakkoliv k případu vyjadřovat.

Noviny citují vysokého představitele, který uvedl, že „právní chování státu bylo odpovídající… (Zygierova) rodina nic neříká, protože po celou dobu věděla o každém kroku (vyšetřování).“

Následky prozrazení Bena Zygiera

Neočekává se, že by zveřejnění zprávy o Zygierově smrti nějak zhoršilo vztahy Izraele s Austrálií, protože jak nyní vychází najevo, australští diplomaté o jeho zatčení od počátku věděli, pouze jej nepovažovali za tak důležité, aby o něm informovali své ministerstvo zahraničí. Vyšlo nicméně najevo, že v době své smrti byl Ben Zygier vyšetřován Australskou bezpečnostní zpravodajskou organizací (ASIO) kvůli podezření z využití legálně drženého australského pasu při výzvědné činnosti pro Izrael.

Problémem naopak je Zygierova posmrtná dekonspirace ve vztahu k možným zahraničním operacím, jichž se – pokud skutečně pracoval pro Mosad – mohl účastnit a kde nyní zahraniční zpravodajské služby, často nepřátelské Izraeli, mohou odhalit izraelské kontakty ve svých zemích.

4 reakce na Ben Zygier – „vězeň X“ – měl zajištěna plná práva

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv