… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

volby 2013 - Benjamin NetanjahuPrezident Izraele Šimon Peres takřka jistě pověří v sobotu večer sestavením příští vlády Benjamina Netanjahua. Pověření předsedy strany Likud a dosavadního premiéra prezidentovi včera a předevčírem navrhlo 82 poslanců 6 stran.

Z volebních výsledků a vyjádření vedení jednotlivých politických stran je již delší dobu jasné, že Netanjahu je prakticky jediným, kdo může být v tuto chvíli sestavením vlády pověřen. Prezident nicméně musel dodržet zákonem předepsaný postup a postupně se sešel s představiteli všech 13 stran zastoupených v Knesetu, aby vyslechl jejich názor.

Pro Netanjahua jako předsedu vlády se vyslovil Likud – Jisrael Bejtejnu (31 mandátů), Ješ Atid (Budoucnost existuje) s 19 mandáty, Bajit Jehudi (Židovský domov) s 12 mandáty, Šas s 11 mandáty, Sjednocený judaismus Tóry se 7 mandáty a Kadima se 2 mandáty.

Nikoho na premiéra nenavrhla Strana práce (Avoda) s 15 mandáty, HaTnua (Hnutí) se 6 křesly a Merec (Energie) se 6 mandáty, arabské strany Balad a Ra’am-Ta’al a komunistický Chadaš, které dohromady mají 10 mandátů.

Jakmile prezident Benjamina Netanjahua oficiálně pověří sestavením vlády, má dosavadní premiér na splnění úkolu 28 dní, přičemž může požádat o dalších 14 dní. V minulosti byly žádosti o prodloužení dokonce opakované a vláda byla sestavena dokonce až po 49 dnech.

Jednání o podobě příští vlády

Jednotlivé strany možné budoucí vládní koalice spolu mezitím intenzivně neformálně jednají o svých prioritách.

Včera jednali předsedové Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman a Bajit Jehudi Naftali Benet. Lieberman prý zjišťoval, zda je Benet ochoten vstoupit do koalice spolu se stranou Ješ Atid, ale bez charedi-zbožných stran Šas a Sjednocený judaismus Tóry, anebo podpořit koalici pravicových a náboženských stran bez Ješ Atid. Židovský domov údajně sdělil, že má zájem být členem vládní koalice a zapojení jiných stran je věcí Benjamina Netanjahua.

Předseda Ješ Atid Jair Lapid zdůraznil, že trvá na tom, aby vláda měla nanejvýš 18 ministrů, narozdíl od vlády dosavadní, která byla s 30 ministry vůbec největší v dějinách Izraele. Nejmenší vláda – s 12 ministry – existovala v roce 1949. Poslední vláda s 18 ministry existovala v roce 1999.

Největší spor při utváření nové izraelské vlády nicméně není o počet ministrů, ale o povinnou vojenskou/civilní službu pro všechny občany Izraele – počítaje v to Araby a zejména charedim-zbožné Židy. „Rovnost v nesení břemene“ byla a je jedním z hlavních programových bodů Ješ Atid, naopak pro náboženský Šas a Sjednocený judaismu Tóry se jedná o zásadní problém.

povolební jednání Šimona Perese

povolební jednání Šimona Perese se zástupci Likud-Jisrael Bejtejnu

povolební jednání Šimona Perese

povolební jednání Šimona Perese s předsedou Ješ Atid Jairem Lapidem

povolební jednání Šimona Perese

povolební jednání Šimona Perese s triumvirátem stany Šas – zleva Arje Deri, Eli Jišaj a Ariel Atias

povolební jednání Šimona Perese

dva ze tří členů předsednictva Šas – Ariel Atias a Arje Deri

povolební jednání Šimona Perese

rabi Jaakov Licman a další členové vedení Sjednoceného judaismu Tóry po setkání s prezidentem Peresem

povolební jednání Šimona Perese

povolební jednání Šimona Perese s Naftalim Benetem a dalšími členy Bajit Jehudi

povolební jednání Šimona Perese

povolební jednání Šimona Perese s Šeli Jachimovič a dalšími členy Strany práce

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv