… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera večer – poté, kdy byl prezidentem Šimonem Peresem pověřen sestavením nové koaliční vlády – varoval před nebezpečím občanské války v Izraeli. Nezvykle ostré vyjádření je v souladu s varováními charedim před snahami přinutit charedi-zbožné Židy k povinné vojenské službě a mohlo by naznačovat, že Netanjahu chce začlenit charedi strany do své koalice.

Netanjahu za hlavní národní cíl označil zastavení snahy Íránu o získání jaderné zbraně. Dodal, že se bude snažit vyřešit otázku vojenské služby charedim, která podle něj „rozděluje národ a vede k občanské válce.“

Hovořil přitom takřka přesně stejným jazykem, jaký použil duchovní vůdce strany Šas rabi Ovadja Josef (Ovadia Yosef) v žádosti prezidentu Šimonu Peresovi, aby využil svého vlivu a zabránil tomu, aby debata o odvodech skončila donucováním a „B*h chraň, abychom způsobili občanskou válku, která by rozdělila židovský národ.“

Benjamin Netanjahu dále vyzval všechny politické strany v Knesetu, aby vstoupily do jeho koalice. „Musíme být jednotní,“ řekl. „Je to velká výsada a velká odpovědnost. Poslední čtyři roky jsme propluli globální hospodářskou krizí a bezprecedentními regionálními nepokoji, protože jsme vytvořili jednu z nejstabilnějších vlád v dějinách Izraele, ale bezpečnostní a obecné krize, které nás obklopují, neskončily. Zintenzivnily a jsou z nich problémy, jakým jsme nečelili řadu let,“ uvedl.

Vyjednávací tým Netanjahuova Likudu dnes zahajuje oficiální jednání s dalšími stranami. Čeká se, že první v pořadí bude strana Ješ Atid (Budoucnost existuje) a následovat budou Bajit Jehudi (Židovský domov) a Kadima (Vpřed).

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu: ‚No to Civil War‘.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv