… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

img405530“Izrael by měl připravit vězení, pokud bude schválen zákon o všeobecné branné povinnosti vztahující se také na izraelské Araby.“ řekla v pondělí reportéru Arutz Sheva poslankyně za stranu Balad Hanin Zuabi .

To co je v Izraeli diskutováno jako rovnost v nesení břímě (služby v armádě) a co některé strany vztahují téměř výlučně na ortodoxní židovskou komunitu  je fakticky i problémem izraelských arabů, kteří dosáhli osmnácti let.

Podle poslankyně Zuabi mladí Arabové dají přednost trestu odnětí svobody před odvodem  do armády (IDF). Řekla také, že celý arabský sektor vzplane povstáním, a občanskou neposlušností, pokud takový zákon projde .

Doslova řekla redaktoru A7 : „Přiznejme si upřímně, nikdo ve skutečnosti nechce, aby Arabové sloužili v armádě, ani já jako Arabka, ani vy jako Židé. To je také hlavní rozdíl mezi námi (Araby) a ortodoxními židy, pokud nejsme povinni vykonávat vojenskou službu, nikdo po nás nemůže chtít, abychom vykonávali náhradní vojenskou službu.“

Podle Zuabi arabská veřejnost nechce být součástí armády okupantů. Vojenská služba je záležitostí vnitřní židovské solidarity. Arabové se podle Zoabi nemohou cítit jako součást této armády.

Službu Beduínů a Drúzů vysvětluje existenčními pohnutkami, protože podle ní žijí v takové chudobě, že by bez služby v armádě neměli dostatek prostředků pro živobytí.

Zuabi dodala: „Vojenská služba v IDF je proti naší identitě, tradici a kultuře. Nemůžete aplikovat diskusi, která se odehrává mezi ortodoxními a sekulárními Židy na situaci Arabů. Ortodoxní muž říká, že si váži armády, ale jeho povoláním je studovat Tóru a proto v armádě nemůže sloužit. Má však jiné poslání ve vytváření židovské identity státu.“ Zuabi se ale podle svých slov může identifikovat s proti sionistickými ortodoxními židy – Naturej Karta, ti jsou podle ní antisionističtí stejně jako ona.

IDF charakterizovala jako armádu která slouží okupaci a potlačování práv a povinná vojenská služba má být zrušena a vojenská služba má být dobrovolná.  Zuabi také odmítá civilní službu, která je v jejích očích výrazem loajality vůči státu.

Pokud projde zákon, který uloží každému osmnáctiletému Arabovi sloužit v armádě, vyhlásíme občanskou neposlušnost. Měli by jste začít stavět věznice, protože veškerá arabská mládež dá přednost trestu odnětí svobody ve vězení, než sloužit v armádě. Podle průzkumů mezi arabskou mládeží 78% odmítá vojenskou službu, 12% je ochotno sloužit a 10% nemá v této věci žádný názor.

Zuabi ale jednoznačně tvrdí: „Odmítáme zákon  o povinné vojenské službě pro všechny a nebudeme mu poslušni.“ O Hanin Zuabi jsme informovali před volbami v článku Hanin Zuabí – poslankyně nebo sympatizantka s teroristy ?

Na závěr je snad třeba ještě jednou připomenout, že Hanin Zuabi je poslankyní za stranu Balad v izraelském parlamentu a jako taková je placena z peněz izraelských daňových poplatníků.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Zoabi: Army Draft for Arabs? Prepare the Prisons.

5 reakcí na Hanin Zoabi: Branná povinnost Arabů v IDF nepřichází v úvahu

 • Tomáš Kolský napsal:

  Má pravdu. Není technicky možné, aby někdo v demokratické zemi vykonával činnost, s níž nesouhlasí. I ten nejpodřadnější pracovník, který přijme nějakou práci za nějakou cenu, ji přijme. Drtivá většina lidí, kteří teď neslouží, sloužit nebude, dokud tu službu nepřijmou. Trivialita. 🙄

  Moše Feiglin tohle celé měsíce melduje pro nvináře, ale od Zuabi to zní průrazněji. 😎

  • Scooolie napsal:

   Má i nemá. Těžko někoho nutit, aby byl vojákem, pokud to třeba odporuje jeho svědomí. Ale pak musí sloužit civilní službu. Jak povinná vojenská základní služba, tak civilka jsou de facto nucené práce. A když už je musí dělat část občanů, tak proč ne všichni? Základní pravidlo je, že se všem musí měřit stejným metrem. Takže buď profesionální armádu, kde budou za odpovídající plat sloužit ti, co to výslovně chtějí, anebo vojenskou/civilní službu pro všechny mladé… Charedim a Arabové mohou klidně dělat pomocné síly v nemocnicích nebo pečovatelských domech, jako to bylo svého času v ČR, když ještě fungovala povinná vojna/civilka.

   • Tomáš Kolský napsal:

    No, nechtěl bych se octnout v roli nemocného v nemocnici, kde by mě opečovávala třeba zrovna Hanin Zuabi nebo někdo s podobným náhledem na svět. Byl i případ arabské zdravotní sestry, která lámala židovským novorozencům končetiny. Nechci nikoho strašit, ale současný stav, kdy Araby nikdo nenutí sloužit, a ti, co chtějí, slouží, má svá velká pozitiva.

    • miroslav.barnas napsal:

     Tomas, suhlasim s tebou, ved kto by chcel dajme tomu v armade vojaka, ktoremu nemoze verit? Ja teda urcite nie. Toto sa tyka aj civilnej alebo nahradnej sluzby. A je to zakladna otazka, na ktoru by si mal odpovedat ten, co bude nasilu, cez zakon, tlacit arabov do IDF.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv