… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Louis Sako

Louis Sako

Situace na Blízkém východě „je znepokojující stejně jako určité věci, které slýcháme o arabském jaru z úst některých politiků“. Těmito slovy začíná provolání týkající se budoucnosti křesťanů na Blízkém východě, které zveřejnil chaldejský arcibiskup z Kirkúku Louis Sako. Zpráva vydaná exkluzivně agenturou Fides vyjadřuje naději, že se z podnětu Svatého stolce a univerzální církve zmobilizuje mezinárodní společenství na podporu křesťanů na Blízkém východě.

Podle Mons. Saka „směs etnik, náboženství a jazyků“ přítomných na Blízkém východě nevyhnutelně vede k napětí a konfliktům, protože v tomto regionu „nebylo zavedeno kritérium občanství schopné integrovat všechny, bez ohledu na náboženské vyznání nebo etnickou příslušnost“. Ničivé procesy, k nimž v současné době dochází v Iráku – a které v budoucnu mohou zasáhnout také Sýrii -, podle arcibiskupa ještě „zhoršují situaci“, protože při absenci institucionální moci již není garantována bezpečnost a otevírá se prostor pro působení zločinných a extremistických skupin.

V této souvislosti se nejistota křesťanů na Blízkém východě snadno přeměňuje v úzkost a strach. „Klademe si otázku, zda je ještě vůbec možné uvažovat o harmonickém soužití,“ píše chaldejský arcibiskup s odvoláním na diskriminaci občanů, kteří nevyznávají to, co se nazývá „státní náboženství“. Podle Mons. Saka situaci na Blízkém východě ještě zhoršují strategie různých geopolitických stran: „Mezinárodní společenství,“ píše arcibiskup s jasným odkazem na syrský konflikt, „je přesvědčeno, že může zlepšit situaci podporou nejistého programu na dosažení demokracie pomocí zbraní! Výsledkem je střet mezi ozbrojenou opozicí a systémem, který ničí úplně všechno.“ Mons. Sako je přesvědčen, že pomoc církve křesťanům na Blízkém východě se projevuje stále konkrétnějším způsobem. „Říká se, že křesťanství tady vzkvétalo a že naše přítomnost zde je důležitá,“ poznamenává arcibiskup z Kirkúku. Podle něj si „tyto církve apoštolského původu zaslouží ve svém poslání a svědectví náležitou podporu od univerzální církve“. „Mezinárodní podpora, kterou upřednostňuje všeobecná církev, by byla skvělou pomocí, díky níž bychom usilovat o důstojný život pro všechny.“

Tento arcibiskup východního obřadu uznává zejména „zásadní roli“ Svatého stolce, který se snaží „zajistit křesťanům možnost žít v jejich zemi“. Ale mnozí zpochybňují odpovědnost místních křesťanů i muslimů. Podle Mons. Saka se křesťané na Blízkém východě musí vyhnout „pasti nacionalismu“ a stále znovu nabízet „lásku, která je prožívána a zvěstována v Novém zákoně“. A muslimové „by měli nově promýšlet, jak aplikovat učení koránu“. Ideálem, který znovu navrhl Mons. Sako, by byl „pozitivní sekularismus“, který by „respektoval náboženství“. Tento přístup byl vyjádřen například v deklaraci o náboženské svobodě Druhého vatikánského koncilu, podle níž „lidská práva nejsou abstraktním pojmem odděleným od konkrétních lidí, ale lidé by měli být schopni je uplatňovat“.

Přetištěno s laskavým souhlasem webu Res Claritatis.

Původně publikováno pod názvem Irák: Jaká je budoucnost křesťanů na Blízkém východě?

Jedna reakce na Irák: Jaká je budoucnost křesťanů na Blízkém východě?

  • Tomáš Kolský napsal:

    To je dobrej citát: „Lidská práva nejsou abstraktním pojmem odděleným od konkrétních lidí, ale lidé by měli být schopni je uplatňovat“, ale mám takovej pocit, že právě tohle si politici často neuvědomujou. A přitom by člověk řek, že jde o věc tak samozřejmou, že ji snad ani není třeba říkat. Zároveň to ale zní jako komentář pro Západ k současnému dění na Blízkém východě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv