… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ahmad Moáz Chatíb

Ahmad Moáz Chatíb

Zatímco ještě nedávno Islámská republika Írán neochvějně podporovala režim syrského prezident Bašára Assada a povstalce bez výjimky označovala za teroristy, nyní se situace mění.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (علی اکبر صالحی) v sobotu 2. února v Mnichově na bezpečnostní konferenci 45 minut jednal s předsedou Syrské národní koalice Ahmadem Moázem al-Chatíbem (Ahmed Moaz al-Khatib, أحمد معاذ الخطيب الحسني).

„Shodli jsme se na nutnosti nalézt řešení k ukončení utrpení syrského lidu,“ citovala Chatíbovo vyjádření po jednání íránská Press TV, která doplňuje, že Salehi „podtrhl důležitost národního dialogu jako nejlepšího řešení krize.“

Íránský ministr zahraničí se také samostatně sešel se svými protějšky z Německa a Itálie  Guidem Westerwellem a Giulio Terzim a libanonským premiérem Nadžíbem Mikatím (Najib Miqati).

Moaz al-Chatíb jednal nejen s představitelem Íránu, ale následující den také se Sergejev Lavrovem, ministrem zahraničí Ruska, které je druhou silnou oporou Assadovy vlády.

Na potřebě „národního dialogu“ se shodují jak Assadova vláda, tak opoziční povstalci, ovšem obě strany za jiných podmínek. Assad chce alespoň dočasně zůstat ještě u moci a vzdát se jí až po případných volbách. Povstalci naopak žádají jeho okamžitý odchod jako podmínku zahájení jednání s režimem, který má zastupovat viceprezident Farúk al-Šará (Faruq al-Sharaa).

Občanská válka trvá v Sýrii od března 2011. Zemřelo v ní podle odhadů již více než 60 tisíc lidí a mnohem více jich ze země uprchlo nebo trpí důsledky války přímo v Sýrii.

Vládu Bašára Assada podporuje zejména šíitský Írán a Rusko, opozici pak zejména Saúdská Arábie a Katar, jakož i další arabské sunitské státy.

Navázání kontaktů mezi Íránem a syrskou opozicí naznačuje, že Teherán se připravuje na možný Assadův pád a chce si zachovat vliv v zemi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv