… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

img243867Nově jmenovaný ministr zahraničí USA John Kerry telefonoval představitelům Mexika, Kanady, Izraele,Turecka a Palestiny (Palestinské autority). Jeden z prvních telefonátů byl určen Mahmoudu Abbásovi, kterého informoval o své plánované cestě na Střední východ. Podle této informace pověřil prezident Barack H. Obama Kerryho, aby podpořil znovuzahájení mírových rozhovorů a vyjádřil naději, že obě strany budou ochotny se takových rozhovorů zúčastnit.

Mluvčí Hamasu přispěchal již s „dobrou radou“ a doporučil Abbásovi, aby „nepodlehl pokušení“ nabídek Kerryho a Obamy vést rozhovory. Podle Hamasu návštěva Kerryho v Palestinské autonomii či „Palestině“ nepřinese nic nového, snad kromě nových slibů, které nás (Palestince) mají obalamutit . Podle Hamasu v americké zahraniční politice nedošlo k významným změnám.  Den před tím Kerry telefonoval prezidentu Peresovi, aby se informoval o vývoji sestavování vlády Benjaminem Netaniyuahem a o situaci v regionu.

Dalším partnerem pro rozhovor byl ministr zahraničí Turecka Ahmet Davutoglu, který svůj americký protějšek informoval o vyšetřování bombového útoku na americké velvyslanectví v Ankaře.

Pozn. red.

Pro českého čtenáře bude patrně zajímavé, že v určitém smyslu se historie amerického ministerstva zahraničí opakuje. Stejně jako bývalá ministryně Madeleine Albright měla české židovské kořeny o nichž nevěděla, tak i současný ministr zahraniči má sice velmi vzdálené ale přecejen židovské kořeny na Moravě, v Horním Benešově. Jeho dědeček se již na počátku dvacátého století nechal pokřtít, změnil si jméno z Kohn na Kerry a emigroval do USA, tam žil již jako praktikující katolík, ale v roce 1921 ve věku 48 let spáchal sebevraždu. Tehdy bylo otci nynějšího ministra zahraničí šest let. Ten později vystudoval elitní univerzity, sloužil v americkém letectvu a pracoval na ministerstvu zahraničí. Měl 4 děti a zatímco John Kerry je praktikujícím katolíkem, jeho mladší bratr Cameron v roce 1983 konvertoval k judaismu a založil židovskou rodinu, pracuje jako významný právník v Bostonu.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Kerry, Not Wasting Time, Calls Peres, Abbas

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv