… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

synagoga Slatal Fasijine ve Fezu

synagoga Slatal Fasijine ve Fezu

V marockém městě Fez (Fás, Fès) byla včera po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce znovuotevřena historická synagoga Slat Al-Fasijine (Slat Al Fassiyine, Modlitba Fesanů) ze 17. století.

Synagoga, zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bude sloužit jako kulturní centrum, zaměřující se především na mezináboženský dialog.

Slavnostní akce se zúčastnil i marocký premiér Abdelilah Benkirane (عبد الإله بنكيران), stojící v čele islamistické Stany spravedlnosti a rozvoje.

Abdelilah Benkirane

Abdelilah Benkirane

Oblečen v tradičním marockém fezu a bílém oblečení přednesl pozdravné poselství krále Muhamada VI., který ocenil historické zásluhy židovské komunity v kultuře a vyjádřil přání, aby všechny synagogy v zemi byly zrekonstruovány a sloužily jako střediska kulturního dialogu. Král současně slíbil, že bude i nadále chránit židovskou náboženskou svobodu.

Slavnostního otevření se zúčastnil předseda německého Spolkového sněmu (Bundestag) Norbert Lammert, neboť Německo opravu částečně financovalo částkou 160.000 euro.

Přítomen byl samozřejmě také předseda marocké židovské obce Serge Berdugo, který slavností obřad označil za poselství míru a tolerance.

Serge Berdugo

Serge Berdugo

Marocká židovská komunita, která ještě ve 40. letech minulého století měla okolo 250 tisíc členů, dnes čítá méně než 5 tisíc lidí. Většina Židů z Maroka odešla v 50. a 60. letech po vzniku Státu Izrael. Zbytek se soustředil převážně v Casablance a dále v Marakéši, Fezu a Tangeru.

SM le Roi adresse un message aux participants à la cérémonie d’inauguration, après rénovation, d’une synagogue à Fès – celý text poselství krále Muhammada VI. na webu agentury MAP (francouzsky)

HM the King sends message to participants in inauguration ceremony of renovated synagogue in Fes – celý text poselství krále Muhammada VI. na webu agentury MAP (anglicky)

Fès fait renaître Slat Al Fassiyine – zpráva webu Portail des Marocains du Monde (francouzsky)

Nouvelle vie pour la synagogue «Slat al-Fassiyine» – zpráva webu L’Economiste (francouzsky)

ملك المغرب يدعو إلى ترميم المعابد اليهودية كافة في البلاد – zpráva webu Ašark Al-Avsát (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv