… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

1 toraDvě paraši mají název po jinověrcích. Tato dnešní a poté paraša Balak (Nu 22,2-25,9), po moábském králi Balakovi. Mojžíšův tchán Jitro však, jak uvádí midraš, konvertoval a stal se tak prvním prozelytou  v našich dějinách. Od okamžiku svého gijuru byl nedílnou součástí národa synů Izraele.

Je důležité uvést, že judaismus, který je naším národním náboženstvím, není založen na národnostním  „rasovém“ principu, nýbrž čistě na náboženských základech.  Každý jinověrec, podobně jako midjánský kněz Jitro, má možnost stát se Židem a přijmout na sebe jho Tóry. Proto také při zjevení na Sinaji – מעמד הר סיני, kdy naši předkové přijali Tóru a slyšeli slova Desatera byly přítomny na Sinaji také všechny duše budoucích konvertitů, kteří v různých epochách pak přijali Tóru a její přikázání.  

V židovství není tak významné co vidíme, ale především, co slyšíme. Je to hlas Boží, který promlová k Mojžíšovi a později k našim prorokům. Tito mají možnost rozpoznat svým vnitřním sluchem Boží slova, kterými je Všemohoucí povolává k tomu, aby tlumočili Jeho vůli  a přikázání celému izraelskému národu. Vždyť slova největšího z proroků, Mojžíše, ale i slova pozdějších proroků mají připomenout národu synů Izraele, že si je Hospodin vyvolil a toto vyvolení je i nejvyšší mírou  odpovědnosti každého jedince za své činy, ale i odpovědnosti židovského národa jako celku. Těmito slovy nás Bůh zavazuje:“ ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש – Vy však mi budete královstvím kněží a svatým národem“ (19,6).

Proto také paraša začíná slovy: „וישמע יתרו כהן מדין… – Když uslyšel midjánský kněz Jitro….“ V Talmudu (traktát Zevachim 116a) se naši učenci přou o jaké události slyšel Jitro. Slyšel o zázračném rozdělení Rákosového moře nebo o vítězné válce s Amálekem nebo o Sinajském zjevení, tedy přišel až po té, kdy synové Izraele dostali Tóru?

Tóra obsahuje celkem 613 přikázání a zákazů (248 přikázání a 365 zákazů), které nazýváme micvamiמצוות.  Samotná číselná hodnota slova Tóra – תורה je podle gematrie 611– (tav=400, vav=6, reš=200, hej=5) Kam se „ztratily“ dvě micvy? V naší paraše Hospodin pronáší na hoře Sinaj též Desatero přikázání – עשרת הדברות (20. kapitola). První dvě přikázání: „Já jsem Hospodin, tvůj Bůh…“  a  „Nebudeš mít jiného boha….“ pronesl Hospodin a slyšeli ho všichni synové Izraele pod horou Sinaj, ale po druhém přikázání již nebyli fyzicky ani duševně schopni slyšet velebný a zároveň hrozný Boží hlas, kterým k nim Všemohoucí promlouval. Požádali proto Mojžíše, aby jim pak následující Boží slova „tlumočil“ svým lidským hlasem. Tak tato první dvě Boží přikázání, která synové Izraele slyšeli bezprostředně z Hospodinových úst, jsou ona dvě „ztracená“ přikázání – micvy, které chybějí v číselné hodnotě slova Tóra – תורה.

A tak dnes vidí žáček z izraelské školky darování Tóry – s motýlem, protože motýly má rád.

Sinai

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv