… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

1 toraRabín Juda Arie Leib Alter (1847-1905), představitel Gerských (Góra Kalwaria) chasidů vysvětloval slova z knihy proroka Chagaje (2,8)  „Mé je stříbro, mé je zlato, je výrok Hospodina zástupů“ takto: Musí se Hospodin pyšnit tím, že mu náleží stříbro a zlato? Přece Všemohoucímu patří vše, včetně stříbra a zlata. Tato otázka se dá vyvětlit prostě: Bůh tím chce říci Izraeli, že jeho posláním je předat mu  toto stříbro a zlato prostřednictvím plnění přikázání Tóry a konáním dobrých skutků.

25,8   ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם – Ať mi udělají svatyni a já budu bydlit uprostřed nich.  Proč tak Bůh hovoří? Vždyť by měl říci: „Ať mi udělají svatyni a já budu bydlit uprostřed . Samozřejmě slovem „בתוכם – uprostřed nich“  jsou míněni synové Izraele. Neboť každý z nich si ve svém srdci udělá svatyni – místo pro Hospodina, kde bude přebývat Boží imanence – שכינה. Proto je psáno „ ושכנתי בתוכם- a já budu bydlit uprostřed nich“, t.j. v srdci každého z nich. (rabín Moše Alšech, 1508-1593, kazatel a komentátor).

25,9

……..וכן תעשו – a tak to uděláte.

Komentátor Raši vysvětluje: „לדורותם – pro budoucí pokolení (generace). Neboť takový chrám – מקדש je v srdci každého člověka, je možno jej zbudovat v jakékoli době a v jakékoli generaci.  (MALBIM =Meir Leibuš ben Jechiel Michael Weiser, 1809-1879, rabín, talmudista, komentátor a kazatel).

K tomuto Rašiho vysvětlení „לדורותם – pro budoucí pokolení (generace)“ doplňuje rabín Juda Arie Leib Alter, zvaný podle svého díla שפת אמת toto: Pokud budou mít synové Izraele opravdovou a obrovskou touhu zbudovat svatyni pro zjevení Boží imanence – שכינה, budou toho schopni dosáhnout. Pokud však toho nedosáhnou, znamená to, že ještě nedospěli k tak opravdové a vysoké úrovni své touhy po zbudování svatyně. Proto naši učenci říkali: „Každé pokolení, v jehož době nebyl Chrám zbudován, jako by v jeho době byl zbořen“ (Jer. Talmud, traktát Joma). Neboť kdyby existovala opravdová vůle k vybudování Chrámu, byl by „v jeho době zbudován“.

Připomeňme, že na neděli, 17. února připadá 7. den měsíce adaru, kdy se podle tradice narodil a zemřel náš učitel Mojžíš. Mojžíš byl tím, kdo vykonal opravdové milosrdenství – חסד של אמת, když se postaral o vyzvednutí rakve s Josefovými ostatky a nechal ji při exodu vynést z Egypta, aby tak naplnil Josefovo přání být pohřben v zemi svého otce Jákoba. Tak se také stalo a Josefovy ostatky byly pohřbeny ve Šchemu. Proto v tento den, 7. adaru se pořádají výroční zasedání Pohřebních bratrstev ( (חברה קדישאžidovských obcí, na nichž se vzpomíná osobnosti a díla našeho učitele Mojžíše.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv