… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

penízeJe přípustné „donášet“ berním úřadům, sdělit jména osob podezíraných z daňových podvodů? To je téma, ohledně nějž se rozpoutává velká židovská právní debata, která je reakcí mimo jiného na nedávnou kampaň, vyzývající Izraelce, aby hlásili podvodníky, a to i anonymně na speciálním telefonním čísle a internetové stránce.

Izraelská vláda program spustila před několika týdny v takřka zoufalé snaze vybrat část z miliard šekelů, které státu neodvedli občané ze všech částí společnosti. K dosažení vyrovnaného příštího státního rozpočtu potřebuje vláda najít okolo 10 miliard šekelů (přibližně 50 miliard korun) a výběr dlužených daní je jednou z nejdůležitějších strategií.

V židovské kultuře ovšem existuje velká averze vůči „donášení.“ V předchozích generacích, zejména v Evropě, vybíraly vlády od Židů konfiskační daně, což řadu z nich uvrhlo do velké bídy. Proto se mnoho Židů, žijících v ghettech a izolovaných vesnicích, snažilo vyhýbat placení daní. Někteří bezohlední obyvatelé těchto komunit neplatiče vydírali s tím, že pokud jim nezaplatí nebo jinak nevyjdou vstříc, „ohlásí“ je. Středověké i pozdější židovské právní knihy zaznamenávají řadu rabínských rozhodnutí, ostrakizujících donašeče a bránící jim oženit se v rámci obce nebo dokonce být pohřbeni na jejím hřbitově.

Tato kulturní averze stále u mnoha Izraelců přetrvává, přestože dnes již nikdo netvrdí, že stát daněmi lidi „pronásleduje.“ Averze je nicméně stále tak silná, že dokonce i taková autorita jako rabi Šmuel Elijahu (Shmuel Eliyahu), vrchní rabin Safedu a syn bývalého Vrchního rabína Mordechaje Elijaha (Mordechai Eliyahu), rozhodl, že Žid má zakázáno nahlásit jiného Žida daňové správě. „Úřady si mohou najít toho, kdo jim dluží, je to jejich práce,“ uvedl.

Jiní rabíni si ale nejsou tak jistí. Rabi Chajm Navon (Haim Navon) z Modi’in tento týden uvedl, že Židé smějí hlásit daňové podvody. Na své facebookové stránce rabi Navon napsal, že rozhodnutí ohledně výběru daní od Židů v Evropě se nevztahují na Izrael.

„Přesto bude ale nejlepší udělat to jen v případech, kdy daňovým únikem je velká částka, tak aby se neotrávili vztahy mezi běžnými lidmi.“ Aby se předešlo nepříjemnostem, měl by každý žádat při nákupu věcí nebo služeb účtenku, čímž zajistí, že prodávající transakci nahlásí příslušným úřadům.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Is ‚Snitching‘ to the Tax Authorities a Sin?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv