… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ŠOK! Izrael má vládu národní jednoty a ruší Nejvyšší soud 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Netanjahu purimPUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Dnes večer, těsně po skončení šabatu, vystoupil designovaný předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu s mimořádným poselstvím k národu na všech kanálech izraelské televize a na všech izraelských rozhlasových stanicích a oznámil vznik nové vlády národní jednoty a zásadní reformu politického systému země.

Při tajných jednáních byl dohodnut vznik Národní fronty.

Členy nově vzniklé jednotné koalice Národní fronty jsou Likud-Bejtejnu, Avoda (Strana práce), Ješ Atid (Budoucnost existuje), Bajit Jehudi (Židovský domov), Šas, Sjednocený judaismus Tóry, Tnua (Hnutí) a Kadima (Vpřed).

Vláda má premiéra a jen 5 ministrů – Šely Jachimovič z Avody je ministryní práce, sociálních věcí a bydlení, Jair Lapid z Ješ Atid je ministrem zahraničí, Naftali Benet z Bajit Jehudi je ministrem pro začlenění Judeje a Samaří a pro přistěhovalectví, Cipi Livni z Tnua je ministryní spravedlnosti a pro vyjednávání s Araby a Šaul Mofaz z Kadimy ministrem financí, průmyslu a obchodu.

V čele ministerstva obrany zatím zůstává premiér, protože místo si pro sebe vyhradil předseda Jisrael Bejtejnu Avigdor Lieberman, ovšem v tuto chvíli není jasné, zda se postěhuje na ministerstvo nebo do tepláků.

Strany Šas a Sjednocený judaismus Tóry obsadí místa náměstků ministryně spravedlnosti pro reformu justice a náměstků ministra financí pro financování charedi sektoru.

purimový průvod

nadšení Izraelci slaví vznik vlády Národní fronty

V rámci reformy bude bez náhrady zrušen Nejvyšší soud a nahrazen Nejvyšším rabínským soudem, který bude do budoucna zajišťovat soulad rozhodovací praxe izraelských sekulárních soudů s židovským právem (halachou). Pro arabský sektor vzniknou na Nejvyšším rabínském soudě dva speciální senáty, tzv. Vysoký šaríjatský soud a Vysoký křesťanský soud.

Arabské strany vývoj rozštěpil. Zatímco komunisté z Chadaš mluví o zradě, Ra’am-Ta’al a Balad souhlasily s tím, že zůstanou sice v opozici, ale budou se podílet na reformě justice.

Premiér ve svém dnešním projevu k národu naznačil, že politické reformy tímto nekončí a Národní fronta se bude „nadále podílet na všestranném rozvoji naší krásné vlasti, budování lepších zítřků pro naše děti a udržení míru navzdory všem válečným štváčům.“

Dosavadní jednání se podařilo dokonale utajit.

Zatímco izraelská média poslední týdny přinášela zprávy o oficiálních jednáních jednotlivých politických stran, skutečná tajná jednání o nové podobě vlády a státu jim zcela unikla. Kvůli utajení jednání dokonce premiér neváhal dát příkaz k vypuštění zpráv o tzv. „vězni X,“ aby se média zabavila fantazírováním a nenarušovala jednání.

7 reakcí na ŠOK! Izrael má vládu národní jednoty a ruší Nejvyšší soud

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv