… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

maltézští rytířiVatikán. „Nikdy se nezříkejte svých původních ideálů, zvláště duchovního života,“ zdůraznil Benedikt XVI. v promluvě ke členům Suverénního řádu maltézských rytířů, s nimiž se dnes setkal ve vatikánské bazilice u příležitosti jejich 900. výročí oficiálního uznání jejich institutu papežem Pascalem II. v bule Pie postulatio voluntatis vydané 15. února 1113. Setkání přibližně 4 tisíc členů řádu s papežem předcházela mše svatá, kterou slavil v bazilice svatého Petra státní sekretář Apoštolského stolce, kardinál Tarcisio Bertone.

Benedikt XVI. ve své promluvě zdůraznil originálnost Maltézského řádu, jehož „cenná činnost“ není „pouhou filantropií, nýbrž účinným výrazem a svědectvím živé evangelní lásky“.

V tomto smyslu se váš řád vzhledem k ostatním institucím, které se v mezinárodním měřítku zasazují za pomoc nemocným, solidaritu a promoci lidskosti, liší svojí křesťanskou inspirací, která má neustále orientovat sociální nasazení jeho členů.

Papež dále vybídl členy řádu, aby „uchovávali a pěstovali“ tento „určující charakter“, jednali s „novým apoštolským zápalem“ a vždycky v „hlubokém souladu s magisteriem církve“. Proto se také ve službě chudým a nemocným nikdy nesmí „zříkat původních ideálů, zvláště intenzivního duchovního života jednolitých členů“. V tomto upozornil dále, „musíte nadále pozorně pečovat o zcela specifické řeholní zasvěcení, které tvoří jádro vašeho řádu“.

Aby bylo možné prokazovat lásku bratřím, je nezbytné ji čerpat z výhně božské lásky modlitbou, ustavičným nasloucháním Božího Slova a životem soustředěným na eucharistii. Váš každodenní život musí být proniknut Ježíšovou přítomností. Jste povoláni předkládat Mu utrpení nemocných, samotu starých a obtíže nemohoucích.

Benedikt XVI. v závěru zmínil, že základní ideály řádu dobře vystihuje jeho motto: Tuitio fidei et Obsequium pauperum, tedy „Bránit víru a sloužit chudým“:

Tato slova dobře shrnují charisma vašeho řádu, který jako subjekt mezinárodního práva, neusiluje o vykonávání moci a vlivu světské povahy, nýbrž chce v plné svobodě uskutečňovat svoje poslání k integrálnímu dobru člověka, ducha i těla, s pohledem upřeným jak na jednotlivce, tak na komunity, zvláště na ty, kterým je nejvíce zapotřebí naděje a lásky.

Svatý otec povzbudil členy Svrchovaného řádu maltézských rytířů, aby „působili ve společnosti a ve světě způsoby, které mistrovsky ukazuje evangelium: vírou a láskou oživující naději“.

Během mše svaté, která předcházela audienci u papeže, se státní sekretář Svatého stolce, kardinál Tarcisio Bertone, ve své homilii věnoval dlouhé historii tohoto řádu a prohlásil, že by „nedostál svému povolání, pokud by šíření katolické víry již nebylo jeho první povinností“ a dodal, že „víra je duší jeho charity“. V závěru své homilie kardinál Bertone poukázal na to, že „milovat církev a bránit ji před jejími zjevnými či skrytými nepřáteli je povinností každého křesťana tím spíše, je-li členem řeholního řádu.“

Suverénní řád maltézských rytířů působí ve 120 zemích, má 13 500 členů, 80 tisíc dobrovolníků a více než 25 tisíc lékařů a zdravotníků. Řád má svou vlastní autonomii, je nezávislý na Svatém stolci a má také vlastní diplomatický sbor akreditovaných velvyslanců mnoha států světa, včetně České republiky.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Suverénní řád maltézských rytířů oslavil 900 let.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv