… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrští Drúzové

syrští Drúzové

Představitelé drúzské komunity v Sýrii vyzvali předevčírem drúzské vojáky, aby opustili armádu prezidenta Bašára Assada, protože „zradila svoji obrannou roli a stala se nástrojem ničení.“ Současně ostře kritizují Drúzy žijící na Golanských výšinách v Izraeli, jejichž část tradičně podporovala syrskou vládu, aby se do syrského konfliktu nijak nevměšovali.

Prohlášení vydali v převážně drúzské provincii Suvejdá (Sweida) na jihozápadě země náboženští vůdcové Drúzů, tzv. mašajechové (mashayekh), kteří zdůraznili, že jejich provincie je od nynějška bezpečným útočištěm pro všechny Syřany a nebudou zde tolerovány žádné boje.

Místní aktivisté uvádějí, že prohlášení odráží postoje většiny obyvatel oblasti Suvejdá: „Je tu malá část tvrdě provládních, malá skupina stoupenců opozice, ale většina a zejména starší lidé, chtějí udržet Suvejdu mimo boje,“ cituje je libanonský The Daily Star.

Výzva k dezerci z vládní armády

„Vyzýváme naše děti, aby opustili armádu a okamžitě se bez zdržování nebo výmluv vrátily do Suejdy. Nerozlišujeme mezi vojákem a důstojníkem, dobrovolníkem a záložníkem. Když vstoupili do armády, šli bránit národ, ale dnes armáda chrání vůdce, kteří zabíjejí děti našeho národa a ničí (zemi), nerozlišují mezi bojovníkem a civilistou,“ uvádí se v prohlášení, které mělo být sepsáno na hrobě drúzského světce v Tel Šichan (Tel Shihan).

Náboženští vůdcové dále vyzvali k přerušení vztahů s těmi, kdo by nadále „nosili zbraně, na kterékoliv straně“ a kdo by „podněcovali nesoulad, šířili falešné zprávy a pověsti, zapojovali se do loupení nebo pracovali za peníze pro kteroukoliv stranu“ občanské války.

Povolení zabít vrahy

Prohlášení drúzských náboženských představitelů, obecně vyzývající ke zdrženlivosti a nezapojování se do občanské války nicméně obsahuje nečekané prohlášení ohledně drúzského důstojníka Isáma Zahredína (Issam Zahreddine), který během války vedl ofenzivy vládních vojsk v Damašku, Homsu a Aleppu. „Je nábožensky povoleno zabít kohokoliv, kdo se zapojil do vraždění, přiznal se k tomu nebo o takových činech ví, jako je zločinec Isám Zahredín… kdokoliv ho zabije, ať už z kterékoliv strany, nespáchal zločin,“ uvádí se v prohlášení.

Kritika Drúzů na izraelských Golanských výšinách

Prohlášení zakončuje ostrá kritika Drúzů žijících na izraelských Golanských výšinách, kteří jsou tradičně proassadovští: „Jste daleko od skutečnosti a nevíte, co se v Sýrii skutečně děje, proto vás žádáme, abyste nekomentovali to, co se děje.“

„Jsou zde vážení Syřané, kteří jsou našimi bratry, a ti, kdo ničí zemi pro politickou moc a bombardují domy letadly a raketami, kteří s námi nemají nic společného,“ uvádí prohlášení.

Část izraelských Drúzů, která zastává naopak postoj loajální ke Státu Izrael, slouží v armádě a zapojuje se do života izraelské společnosti, je nicméně k Assadovu režimu dlouhodobě značně kritická. Drúzské obce na Golanech, oponující Assadovi, například nyní dopisem vyzvali izraelského ministra obrany Baraka a náčelníka generálního štábu Gance, aby umožnili zůstat v Izraeli 7 raněným Syřanům, kteří do Izraele uprchli o víkendu a byli zde ošetřeni.

Půlmilionová syrská drúzská komunita se zatím do skoro dva roky trvající občanské války nevměšovala.

Libanonští Drúzové, zejména jejich vůdce Valíd Džumblát (Walid Jumblat), však již delší dobu otevřeně podporují syrské povstalce, což souvisí i s vnitropolitickým bojem v Libanonu, kde soupeřem Drúzů je Hizballáh, tvořící alianci s Íránem a Assadovým režimem v Sýrii, po jehož boku i členové Hizballáhu bojují.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv