… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Menachem Elon

Menachem Elon

Rabín a bývalý soudce Nejvyššího soudu Menachem Elon מנחם אלון) zemřel ve středu 6. února 2013 večer ve věku nedožitých 90 let.

Menachem Elon byl známým odborníkem na otázku použitelnosti židovského civilního práva (halachy) v židovském státě, nazývanou v hebrejštině Mišpat ivri (Mishpat ivri, משפט עברי).

Narodil se jako Menachem Fetter 1. listopadu 1923 do zbožné židovské rodiny v německém Düsseldorfu. Rodina z Německa uprchla v souvislosti s nástupem nacistů k moci a po pobytu v Nizozemí přijela v roce 1935 do Tel Avivu.

Mladý Menachem Elon studoval na Hebronské ješivě. Byl přijat ve věku 15 let, přestože byl mladší, než většina ostatních studentů, a prestižní školu studoval osm let, během nichž jej ordinovali na rabína tehdejší vrchní rabíni Jicchak HaLevy Herzog (Yitzhak HaLevi Herzog, יצחק אייזיק הלוי הרצוג) a Ben-Cion Meir Chaj Uziel (Ben-Tzion Meir Chai Uziel, בן ציון מאיר חי עוזיאל).

Přestože Hebronská ješiva byla nesionistická, rabi Elon se začal ztotožňovat s nábožensko-sionistickým hnutím a podílel se na založení náboženského kibucu Tirat Cvi (Tirat Tzvi) v údolí Bejt Šaan (Beit Sha’an).

Po dokončení studií na ješivě se Elon úspěšně věnoval studiu práva na Telavivské škole práva a ekonomie.

Během let na vysoké škole pomáhal založit průkopnickou chlapeckou ješivnickou střední školu Midrešjat Noam (Midreshiat Noam) a dva roky na ní učil.

Během Války o nezávislost pracoval jako vojenský vyšetřovat Izraelských obranných sil. Následně v letech 1950 a 1951 byl tajemníkem finančního výboru Knesetu.

V první polovině 50. let měl soukromou právnickou praxi a současně vyučoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě Talmud, židovské dějiny a filosofii. V roce 1955 začal pracovat na ministerstvu spravedlnosti a také vyučovat židovské právo na Hebrejské univerzitě.

V roce 1959 se Menachem Elon stal poradcem ministerstva spravedlnosti pro židovské právo, což zahrnovalo i sepisování právních stanovisek založených na židovském právu ke každému zákonu, projednávanému Knesetem. V roce 1962 získal s výborným oceněním doktorát práva. V roce 1963 založil Institut pro studium židovského civilního práva (Mišpat ivri).

Během let se podílel na činnosti komisí, připravujících právní úpravy v rozlišných oblastech občanského práva.

V roce 1973 publikoval knihu o židovském civilním právu (mišpat ivri), která je stále považována za jedno z klíčových děl tohoto právního odvětví. Měl zásluhu na mezinárodním uznání židovského práva, když pomáhal Mišpat ivri uvést na Newyorskou univerzitu, Harvard a McGill.

V roce 1977 byl Menachem Elon jmenován soudcem izraelského Nejvyššího soudu. V roce 1988 se stal místopředsedou soudu a byl jím až do odchodu do penze v roce 1993.

Během svého působení na Nejvyšším soudu pokračoval ve vědecké práci. V roce 1992 při příležitosti 25. výročí osvobození a sjednocení Jeruzaléma v Šestidenní válce sepsal Jeruzalémskou úmluvu, deklaraci závazku Izraele vůči městu Jeruzalém.

Menachem Elon byl předním odborníkem na rozšiřování a začleňování starobylého židovského práva do moderního izraelského práva. Vydal řadu precedenčních rozhodnutí, která zdůrazňovala spojitost mezi moderní interpretací zákona a halachou, přičemž zdůrazňoval úlohu soudce při integraci podstaty B-ží vůle do moderního práva.V roce 1979 za své dílo v oblasti židovského práva obdržel Izraelskou cenu. Mezi další významná ocenění patří Národní cena za židovskou knihu z roku 1994, Zeltnerova cena za právní výzkum z téhož roku a Cena Izraelské advokátní komory z roku 1996.

V letech 1993 až 2005 byl prezidentem Světové unie židovských studií (World Union of Jewish Studies).

Zajímavostí je, že v roce 1983 kandidoval za podpory pravicového Likudu na prezidenta Izraele a Chajmem Herzogem byl poražen jen velmi těsně – v poměru 61 ku 57 hlasům.

Reakce na úmrtí Menachema Elona

Přínos Menachema Elona k izraelské jurisprudenci byl „nezměrný,“ prohlásil v reakci na zprávu o jeho smrti ředitel Intitutu právního výzkumu Hebrejské univerzity profesor Eljav Šochetman (Eliav Shochetman). „Znal jsem soudce Elona skoro 50 let a byl jsem jedním z jeho prvních studentů. Díky němu se dnes nacházím ve světě izraelské jurisprudence.“

Pohřeb

Soudce Menachem Elon byl včera odpoledne na hřbitově Har HaMenuchot v Jeruzalémě. Na fotografiích vidíme jeho syny – rabiho Mordechaje Elona, který stál v čele ješivy HaKotel, soudce Josefa Elona, bývalého ministra a poslance Binjamina Elona a vysokoškolského pedagoga Ariho Elona.

pohřeb Menachema Elona

pohřeb Menachema Elona

pohřeb Menachema Elona

pohřeb Menachema Elona

pohřeb Menachema Elona

pohřeb Menachema Elona

Jedna reakce na Zemřel Menachem Elon, bývalý soudce Nejvyššího soudu a znalec židovského práva

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv