… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Aleppo

Aleppo

Řím. „Často se musím sám sebe ptát, zda Západ chápe či nikoliv. Uvědomují si západní vlády, že končí přítomnost křesťanů na Blízkém východě?“ Tyto otázky si klade apoštolský vikář syrského Aleppa. Mons. Giuseppe Nazzaro, OFM, v tomto týdnu krátce navštívil Řím a poskytl rozhovor italskému zpravodajskému portálu PiccoleNote.

Ti, kdo hovoří o šťastném soužití náboženských komunit před vypuknutím války, mají pravdu, zdůrazňuje italský biskup a vypráví: Před nástupem Assadova otce jsem měl stále za zády tajnou policii a musel jsem zemi opustit. Za vlády obou Assadů nastaly výrazné změny. Mohli jsem se klidně pohybovat po ulicích dlouho do noci a bez jakéhokoliv omezení jezdit po celé zemi. Vládla svoboda a vzájemný respekt. V květnu procházela Aleppem procesí, na která se muslimové dívali zvědavě, avšak uctivě. O vánocích a velikonocích nám přicházeli přát islámští vůdci a my jsme přání opětovali v závěru ramadánu. Všichni měli stejná práva, ve vládě byli křesťanští ministři.

Současný ministr zahraničí je křesťan, podotýká apoštolský vikář syrského Aleppa a povzdechne si: Pak na vlně arabského jara, působícího všude jen zmatek, přišla revoluce. Každému, kdo byl ochoten na náměstí křičet proti Assadovi, bylo vypláceno 10 dolarů. A dalších deset navrch za každého kamaráda, kterého přivedl s sebou. Když někdo sehnal dvacet lidí, vydělal si průměrný měsíční plat.

Syřané prý nebyli spokojeni s Assadovým režimem, pokračuje biskup Nazzaro, v jaké zemi ale lid nekritizuje svou vládu? Většina národa stála a stojí za Assadem. V tom, co se tvrdí, je hodně smyšleného – např. báchorka o uplatňování stanného práva v Sýrii, o režimním omezování svobody ve stavu nebezpečí. Jsou to možná staré zákony, které ale nikdy nebyly aplikovány.

Západ chce údajně zavést v Sýrii demokracii. Jakou demokracii? Máme ji snad v Itálii a jinde?, dotazuje se apoštolský vikář. Začalo se válkou v Afghánistánu, pak přišel Irák, na to Libye…kde však rozkvetla nějaká demokracie? Domnívám se, že jediným důsledkem tohoto „exportu demokracie“ je nesmírná devastace a pokračující mizení křesťanů z blízkovýchodních zemí, říká Mons. Nazzaro a upozorňuje: V Bahrajnu vládne sunnitská menšina šíitské – téměř bezprávné – většině. Již delší čas tam dochází ke střetům a represím, nikdo o tom však nemluví. V Saúdské Arábii nepožívají šíité a křesťané žádných práv. Západní společenství však „vyváží“ svou demokracii pouze do Sýrie, uzavírá italský biskup a vrací se do svého sídelního města Aleppa: Před osmi devíti měsíci válka dorazila i k nám, protože obyvatelé města neprotestovali proti Assadovi. Teď manifestují, avšak proti oběma stranám konfliktu, aby už byl klid. Bohatí Aleppané odešli a chudí přišli o všechno. Katolická církev se snaží pomáhat, jak může; místní jezuitská jídelna vaří pro 8000 lidí denně. Všechny křesťanské i muslimské komunity pomáhají obyvatelům nehledě na náboženské rozdíly. Převládá bratrství, které je starobylým rysem této země, zdůrazňuje biskup Nazzaro. Vzápětí odsuzuje zločinný způsob financování povstaleckých jednotek – únosy chudých lidí, za které je požadováno nereálné výkupné.

Navzdory materiálnímu nedostatku apoštolský vikář nepomýšlí na odchod z Aleppa. Vzbuzuje to údiv, říká. Pán nám ale neřekl, že se máme zařídit v pohodlí. Jsme v Sýrii, abychom hlásali Krista příkladem a svědectvím. Také sv. František nevybízí k dlouhém kázání, nýbrž ke svědectví prostotou vlastního života, uzavírá biskup Giuseppe Nazzaro, člen františkánského řádu, v rozhovoru pro internetové zpravodajství PiccoleNote.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Apoštolský vikář Aleppa: Západní export demokracie působí zkázu.

9 reakcí na Apoštolský vikář Aleppa: Západní export demokracie působí zkázu

 • Peter Franek napsal:

  Těžké je zavděčit se všem. Když se západ do něčeho míchá, je to špatně, když se nemíchá (jako v Sýrii), také je to špatně. Ať se bude dít v arabských zemích cokoliv, na vině bude USA (a cyklisté).

  • Scooolie napsal:

   Situace v Sýrii je opravdu zapeklitá. Assad tam vládl železnou rukou a bez váhání nechával vraždit kohokoliv, kdo se mu postavil. Na nenásilné protesty reagoval silou a tak se mu podařilo docílit, že hlavní slovo dnes v opozici mají ozbrojení radikálové. Umírnění byli vytlačeni, protože neměli jak se proti Assadovu mocenskému pojetí politiky prosadit. Pokud dnes Assad tvrdí, že bojuje proti islamistům, tak je velmi černohumorné, že má pravdu – jen by měl dodat, že on sám je do země přivolal tím, jak reagoval na umírněné protesty. Že tehdy stačilo opozici ustoupit mírně – zdaleka méně, než tomu bude nyní v rámci nějakého narovnání po občanské válce – snad netřeba mluvit.

 • Fanuel napsal:

  Ono poskytnutí prostoru islámskému práva šária, nutně povede k islamizaci regionu (Arabské jaro). 😛 To znamená že vyspělá demokracie a islámské právo šária je, jako oheň a voda. Islám a Turecko se stane hegemonem oblasti. Pan Apoštolský vikář Aleppa má pravdu ve všech bodech. Al -Kajda a jiné teroristické skupiny jen čekají aby jim západní demokracie a zasahování do systému vlád. Přinesly státní terorismus do vlád arabských států na zlatém podnose. Západ se pak bude divit. 😎
  Stanek Frantisek Fanuel

 • woodoo napsal:

  Jenže ono to dost dobře nejde. Asad, s tím, co koná v samotné Sýrii, někomu šlape na kuří oko. Laskavého čtenáře nechám se dovtípit. A kdopak je hegemonem v této oblasti, kdopak je zdánlivě nesmyslně podporován? Tam bych hledal zájmy, arciže i v neposledku osobní.

  • Scooolie napsal:

   Asi budete muset maličko napovědět… Komu Assad šlape na kuří oko? Popravdě nevím. Vím, že protiassadovci velmi šlapou na kuří očko Íránu, který se bojí, že přijde o Sýrii. Ale komu šlape Assad?
   A kdo je tím hegemonem v oblasti Sýrie, Libanonu, Iráku? Írán?

 • woodoo napsal:

  Saúdská Arábie se svým velmi dobrými kontakty. Pozor, nenechat se zmást „dobrými“ vztahy USA s Izraelem. To jsou dvě rozdílné entity.

 • cogavec napsal:

  Vztahy Saúdské Arábie a Izraele nejsou až tak dobré,jak se domnívá woodoo.V saúdskoarabských školách se děti učí,že židé jsou prasata a opice.Tohle bych nenazval dobrým vztahem.Mohou tu občas být účelová spojenectví,které s přátelstvím nemají nic společného,protože obě země ohrožuje Írán.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv