… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Aviv Kochavi: Assad použije chemické zbraně, Hizballáh a Írán staví v Sýrii vlastní armádu 3.50/5 (70.00%) 2 ohodnocení

Aviv Kochavi

Aviv Kochavi

Ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby generálmajor Aviv Kochavi (אביב כוכבי) dnes na Herzlijské konferenci předpověděl chemickou válku v Sýrii a vznik společné vojenské síly Íránu a Hizballáhu po porážce režimu Bašára Assada.

Kochavi posluchačům výroční bezpečnostní konference sdělil, že libanonská teroristická organizace se spojila s Íránem při vytváření plnohodnotné armády s vědomím, že dny syrského prezidenta Assada jsou sečtené.

Hizballáh, který je stejně jako Írán šíitsko-muslimský, je už dlouho Islámskou republikou velkoryse financován, vybavován a cvičen, stejně jako Assad, který je dosud bráněn silami teroristů a elitních íránských Revolučních gard.

Írán a Hizballáh dosud vytvořily na podporu Assadova režimu milici 50 tisíc bojovníků, uvedl Kochavi. „Hizballáh a Írán vědí, že Assad je vyřízený, a vytvářejí armádu v rámci přípravy na postassadovskou éru,“ varoval přítomné politiky.

Podle posledního projevu odcházejícího ministra obrany Ehuda Baraka ve výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu má nyní Hizballáh více než 60 tisíc raket. „Blízký východ je dnes mnohem méně stabilní, protože síly, které jeho velkou část vedou, jsou islamistické. Z krátkodobého do dlouhodobého hlediska můžeme redefinovat Arabské jaro na Islámskou zimu, sledujíce radikály vedoucí jej do sociálních a národních krajností.“

Generálmajor Kochavi dnes konstatoval, že Assad „plánuje eskalovat přípravy na použití chemických zbraní, ale ještě musí nařídit jejich rozmístění.“

„Sýrie jako jednotný stát už neexistuje,“ prohlásil ohledně současné situace v zemi sužované 2 roky občanskou válkou.

V Sýrii existuje přinejmenším pět různých míst, kde jsou uskladněny zásoby chemických zbraní, přičemž všechny jsou dlouhodobě udržovány za přísně kontrolovaných podmínek.

Izrael sleduje, zda neexistují známky, že by chemické zbraně mohly být přesunovány, z obavy, že Assad nad nimi ztrácí kontrolu.

Mezinárodní společenství stejně jako Izrael má obavu, že by chemické zbraně mohly padnout do rukou teroristických organizací, včetně Al-Kajdy, o nichž je známo, že v Sýrii operují.

Pokud by syrské chemické zbraně do takových rukou padly, mohl by svět začít zakoušet teroristické útoky páchané těmito zbraněmi, varoval počátkem tohoto měsíce v rozhovoru pro Aruc 7 (Arutz Sheva) výzkumník Jiftach Šapir (Yiftah Shapir) z Institutu národně bezpečnostních studií.

Šapir uvedl, že Hizballáh již pravděpodobně má většinu chemických a dalších nekonvenčních zbraní, které mohl ze Sýrie získat, protože jak Sýrie tak Hizballáh jsou spojenci v paktu společně s Íránem, ale že je nepravděpodobné, že by tyto zbraně Hizballáh použil.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku MI: Assad Will Use WMDs While Hizbullah, Iran Plan New Army.

Jedna reakce na Aviv Kochavi: Assad použije chemické zbraně, Hizballáh a Írán staví v Sýrii vlastní armádu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv