… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Barack Obama v Ramalláhu: Jednat by se mělo bez předběžných podmínek, včetně zmrazení židovské výstavby 4.80/5 (96.00%) 15 ohodnocení

Obama a Abbás v Ramalláhu, 21.3.2013

Barack Obama a Mahmúd Abbás v Ramalláhu, 21.3.2013

Přestože USA jsou přesvědčené, že Palestinská správa je připravena na státnost a že její představitelé budou úspěšnými vůdci nezávislého státu, nelze se nadít pokroku v jednáních, která musejí vznik Palestinského státu předcházet, dokud „obě strany chtějí přemýšlet mimo mísu a držet se starých vzorců a argumentů,“ prohlásil včera na tiskové konferenci v Ramalláhu prezident USA Barack Obama po setkání s předsedou arabské autonomie Mahmúdem Abbásem.

Prezident dodal, že tím má předběžné podmínky, jejichž splněním se podmiňuje obnovení jednání – zejména požadavek Palestinské správy, aby Izrael zastavil veškerou židovskou výstavbu v Judeji a Samaří.

„Musíme se vymanit ze vzorce, který říká, že jednání nelze obnovit, dokud předem nedojednáme všechny podrobnosti dohody,“ odpověděl Obama na otázku, zda tlačil na izraelského premiéra Netanjahua. Současně Obama uvedl, že na Netanjahua netlačil. „Izraelská politika je komplikovaná,“ prohlásil v narážce na výsledky nedávných izraelských parlamentních voleb. Kladení si předběžných podmínek nicméně podle něj není dobré v žádném případě. „K jednáním (přece) není důvodu, pokud se vše dohodne předem,“ řekl.

Podle Baracka Obamy je nejlepším řešením izraelsko-palestinskoarabského konfliktu vznik Palestinského státu. Prezident se výslovně nevyjádřil proti židovské výstavbě v Judeji a Samaří, nicméně prohlásil, že si „Palestinci zaslouží stát.“ Narozdíl od Mahmúda Abbáse se ale vyhnul zmínce o tom, zda by takový arabský stát měl být v hranicích příměří z roku 1948.

Obama apeloval na vedení Palestinské správy, aby hledělo do budoucnosti, do doby, kdy už konflikt skončí. „Jak Izraelci tak Palestinci jsou velmi podnikaví, mohli by velmi změnit celý region,“ prohlásil s tím, že na něj ten den udělala velký dojem návštěva úspěchů izraelských technologií a Muzea Izraele a přeje takovou budoucnost také Palestincům. K tomu ale může dojít teprve až budou obě strany řešit svoje problémy při seriozních a přímých jednáních.

Názor, že palestinští Arabové by se měli vrátit k jednáním s Izraelci bez předběžných podmínek je významnou změnou Obamova postoje. Během svého prvního funkčního období se v zásadě ztotožňoval s arabským požadavkem na zmrazení židovské výstavby, a to i poté, kdy desetiměsíční zmrazení v roce 2010 palestinské Araby zpět k jednacímu stolu nepřivedlo.

Abbás na zmrazení židovské výstavby trvá

Abbás na tiskové konferenci v reakci na Obamova slova zopakoval, že jeho entita se k jednání s Izraelem o vzniku arabského státu nevrátí, dokud nebudou předjednány hranice toho, o čem se má jednat.

V diametrálním rozporu s tím, k čemu Obama vyzval, Abbás zopakoval oblíbené arabské mantry, že „míru nelze dosáhnout násilím, okupací, osidlováním, zatýkáním, obléháním a popíráním práv uprchlíků“ – zjevně bez schopnosti rozpoznat, že uzavření mírové dohody je podmínkou odstranění údajného utrpení a nikoliv naopak.

Návštěva Baracka Obamy v Ramalláhu tak prokázala, že palestinští Arabové se stále drží tradice trvající nepřetržitě od roku 1948 a stejně jako vždy nevynechali příležitost, jak promarnit jakoukoliv možnost reálného vzniku vlastního státu.

2 reakce na Barack Obama v Ramalláhu: Jednat by se mělo bez předběžných podmínek, včetně zmrazení židovské výstavby

  • Peter Franek napsal:

    Tyto palestinské „tradice“ sahají dál do minulosti než 1948. Spíše do 20. let 20. století.. Už v 36′ například odmítli první návrh rozdělení mandátu, který doporučila Peeleova komise, a rozpoutali povstání.. atd atd Pěkný šábes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv