… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Aharon Leib Steinman

Aharon Leib Steinman, který odsoudil vznikající vládu jako vládu těch, „kdo páchají zlo“

I když koaliční dohoda mezi stranami Likud-Bejtejnu, Ješ Atid (Budoucnost existuje), Bajit Jehudi (Židovský domov) a Tnua (Pohyb) ještě není podepsána, je zřejmé, že se již o všem podstatném dohodly. Kdo je vítězem není zcela zřejmé, za to je naprosto jasné, kdo prohrál. Charedi strany Šas (Sefardští strážči Tóry) a Jahadut HaTóra (Sjednocený judaismus Tóry) míří do opozice plné hořkosti, smutku a zklamání.

Skutečnost, že charedim-zbožné strany nebudou zastoupeny ve vládě, je důsledek dvou skutečností.

Prvotní byl famózní úspěch sekulární strany Ješ Atid, která ve volbách postavila program právě na nutnosti „rovného sdílení břemene“, a to zejména co se vojenské služby ze strany charedim týče – a získala 19 mandátů ve 120 členném Knesetu.

Druhým neméně významným důvodem bylo to, že si padli do oka předseda Ješ Atid Jair Lapid a předseda národně sionistické Bajit Jehudi Naftali Benet a utvořili povolební vyjednávací blok mající 31 poslanců. Přestože obě strany se programově liší, spojuje je pocit křivdy z odstrčenosti až pohrdání, které jim dával před volbami najevo Likud-Bejtejnu a zejména obě charedi strany. Po volbách proto Lapid a Benet deklarovali, že do vlády buď půjdou strany obě nebo žádná, čímž zmařily snahu premiéra Netanjahua v rámci politiky „rozděl a panuj“ zkusit vylicitovat vstup jen jedné z obou stran a přizvat do vlády i obě charedi strany.

Co více, Lapid prohlásil, že vládě s charedi stranami prostě nebude. Což ve spojení s tím, že Benet i poté držel heslo „obě strany nebo žádná“ fakticky znamenalo veto na účast charedim ve vládě, protože bez Ješ Atid a/nebo Bajit Jehudi nebyl Netanjahu schopen sestavit většinovou vládu i kdyby přizval obě charedi strany.

Hrozilo tak opakování voleb, v nichž by ovšem podle průzkumů Likud-Bejtejnu ztratil a Ješ Atid naopak posílil.

Výsledkem tohoto stavu je vznikající vláda bez účasti charedi stran.

S novou vládou bez obou charedi stran budou spojeny naděje – a obavy – mnoha Izraelců. Zatímco sekulární doufají v reformu, která by omezila finanční podporu charedi sektoru a naopak donutila charedim k „rovnému sdílení břemene,“ charedim se kroků v tomto směru značně obávají.

Charedim-zbožní (též někdy nazývaní ultra-ortodoxní) Židé dnes tvoří přibližně 10 % z 8 milionů občanů Izraele, nicméně léta měli mnohem větší vliv díky tomu, že tvořili „jazýček na vahách“ mezi pravicí a levicí. To nyní končí a rabíni a političtí představitelé obou charedi stran nešetří silnými slovy o „zradě“, „těch, kdo páchají zlo“ a nadcházejících „těžkých časech Jákobových.“

Politický boj se strhne nejen o povinnou vojenskou / civilní službu, ale také o financování charedi škol a vůbec sociální podpory, na nichž je tato část izraelské společnosti značně závislá.

Napětí nicméně existuje i v samotné charedi komunitě, řada jejíchž členů, zejména mladších, se snaží integrovat do izraelské společnosti, studuje i nenáboženské předměty a úspěšně se zapojuje do zaměstnání. Podle izraelského Ústředního statistického úřadu mělo v roce 2011 práci 55 % charedi žen a 45 % mužů, zatímco v roce 2002 to bylo jen 48, resp. 33 %. Přestože je to významně méně, než 80 % v celonárodním měřítku, trend je zřejmý.

Nová vláda, v níž nebudou charedim zastoupeni, tak bude testem izraelské demokracie i samých charedim. Testem, zda lze reformovat současný systém, aniž by došlo k nepřiměřeným zásahům do práv jedné části občanů. A testem, zda tato část občanů sama dokáže změnit některé své postoje vůči státu a společnosti a vyjít jim tak na půl cesty vstříc.

2 reakce na Izraelské charedi strany plné hořkosti, smutku a zklamání míří do opozice

  • Nofar napsal:

    Pokud nekdo zde v Izraeli skutecne pacha zlo, jsou to charedim, kteri ziji z nasich dani, zneuzivaji socialni system zasterkou sve tzv. poboznosti a napadaji zeny v jeruzalemskych autobusech. To musi skoncit a neucast ve vladni koalici je snad prvnim krokem. Jdu bouchnout sampanske.

  • boh napsal:

    Blahopřeji Izraeli k výsledkům voleb. A mladým, kteří v těchto komunitách vyrostli a vědí, že lze žít i jinak a chtějí se z těchto okovů vymanit a začlenit se do moderní izraelské společnosti přeji hodně, hodně odvahy a vytrvalosti! 😛

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv