… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal v sobotu večer od prezidenta Šimona Perese další dva týdny na sestavení vládní koalice, které se mu zatím během čtyř týdnů nezdařilo.

Netanjahuova kandidátka strana Likud-Jisrael Bejtejnu s 31 mandáty zatím uzavřela koaliční smlouvu jen s Hnutím (Tnua) Cipi Livni, které má ve 120členném Knesetu 6 poslanců. Nedaří se dohoda s blokem stran Ješ Atid (Budoucnost existuje) a Bajit Jehudi (Židovský domov), které se vymezily proti charedi stranám Šas a Sjednocený judaismus Tóry, které by designovaný premiér v koalici také chtěl. Zásadní spor se vede o „sdílení břemene služby“, tj. povinnost charedim odsloužit stejně jako necharedi Židé povinnou vojenskou službu, resp. službu civilní.

Netanjahuovi vyjednavači strany byli hned po volbách velmi nepříjemně překvapeni vznikem spojenectví Ješ Atid a Bajit Jehudi, jejich předsedové Jair Lapid a Naftali Benet se dohodli, že do vlády buď půjdou strany obě anebo žádná. Přes všechny snahy o rozdělení tohoto spojenectví nabízením řešení, které preferuje tu ta tu druhá z obou stran, zatím slovo platí a blok mající 31 hlasů prosazuje program nepřijatelný pro charedi strany. Podle některých kuloárních informací dokonce Ješ Atid rovnou sdělila, že nechce být ve vládě s charedi stranami.

Slovní přestřelky se odehrávají zejména mezi členy Likudu a Bajit Jehudi, když první druhý vyčítají, že zradili voliče, kdy se s pravicovým programem nyní spojili s centristickou Ješ Atid.

Lidé z Bajit Jehudi nicméně likudnikům připomínají, že to je Netanjahu, kdo první do vládní koalice přizval levicovou Tnua a její předsedkyni Cipi Livni dokonce udělil exkluzivní právo vyjednávat za vládu s Palestinskou správou. Přehlédnout nelze ani Netanjahuovo urážlivé chování vůči Naftalimu Benetovi, jehož po volbách ignoroval a telefonoval si s kdekým z ostatních stran, jen ne s Benetem.

Na izraelské politické scéně tak vzniklo spojenectví původně bagatelizovaných a odstrkovaných nováčků – Lapida a Beneta – které může překreslit politickou mapu země. Pokud totiž Netanjahu nepochopí realitu, lze se nadít i nových voleb, v nichž by podle průzkumů Ješ Atid zvítězil a Likud se propadl.

Hořké časy zažívají obě charedi strany, které ve volbách solidně uspěly a už se viděly ve vládě. Nyní jejich poslanci vyčítají Bajit Jehudi, že se spojuje se sekulární Ješ Atid, ale zapomínají na svoji jedovatost vůči národním sionistům, kdy ve volební kampani – ale i po ní – neměly charedi strany problém zpochybňovat náboženskou pravověrnost Židovského domova. Šas se nyní podle svého vedení chystá do opozice.

3 reakce na Izraelskou vládu se nedaří sestavit, Benjamin Netanjahu dostal další 2 týdny

  • Refael napsal:

    Je to tak. Dokonce i r.Ovadia Josef se snizil k temto podlym utokum proti Ha’Bajit ha’Jehudi, kdyz je oznacil za stranu „Domu nevericich“. Jenze na 2.stranu spojenectvi N.Benetta s J.Lapidem jenom kvuli Sas i Jahadut ha’Tora take nemusi dlouho vydrzet az se budou resit i jine nemene dulezite veci, na ktery maji obe parlam.strany zcela opacne nazory. To se pak ukaze sila tohoto spojenectvi.

    • Scooolie napsal:

      Do hlavy nikomu nevidím, ale myslím, že to spojenectví skončí ve chvíli, kdy se obě strany dostanou do vlády. Pak už budou hrát každá za sebe. Více či méně. Myslím, že Bibi na to nakonec bude spoléhat. Když mu nezbývá nic jiného vezme obě, ale pak už bude moci některé omazat med kolem úst a tu druhou odstrčit do kouta. A když se podíváme na sílu, tak tou slabší je samozřejmě HaBajit HaJehudi…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv