… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jordánský král Abdalláh II.: Na vznik „Palestinského státu“ je už možná pozdě, mé vztahy s Netanjahuem jsou velmi silné 4.07/5 (81.33%) 15 ohodnocení

jordanský král Abdalláh II.

jordanský král Abdalláh II.

Izrael si musí vybrat mezi „apartheidem nebo demokracií“, avšak pro dvoustátní řešení izraelsko-palestinského sporu už „může být pozdě,“ prohlásil jordánský král Abdalláh II. v obsáhlém rozhovoru, který včera otiskl web The Atlantic.

Rozhovor se týkal osobní minulosti panovníka, dopadů Arabského jara na Jordánsko a arabský svět, snah o reformy v Jordánsku a také vztahů Jordánska s Izraelem.

Svůj vztah s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem označil jordánský vládce za „velmi silný“ s tím, že „naše diskuse se skutečně zlepšily.“

Jordánský panovník se opět silně vyslovil pro vznik arabského Palestinského státu s tím, že ovšem „už možná je pozdě.“ „Nevím. Část mě se obává, že už nás to již minulo,“ dodal.

Pokud by mezi Jordánem a Středozemním mořem nevznikl arabský stát, pak si podle krále bude Izrael muset vybrat „apartheid nebo demokracii.“

„Praktická otázka zní, zda si Izrael může udržovat trvalou kontrolu nad Palestinci, kteří jsou bezprávní, navěky anebo zda se nakonec stane Jižní Afrikou, která nemohla jako vyděděnecký stát přežít?“ prohlásil Abdalláh s tím, že pokud chce Izrael zůstat židovským státem, pak „jedinou cestou“ je sousední Palestinský stát.

Ohledně politických reforem ve své zemi král uvedl, že přestože reformy podporuje, nechce vládu, které „přijde a řekne: ‘Vypovídáme mírovou smlouvu s Izraelem.’”

Abdalláh také ostře zkritizoval představitele Turecka a Egypta, Recepa Tayyipa Erdogana a Mohameda Mursího, kteří podle něj demokracii jen využívají k zavedení vlády Muslimského bratrstva. „Erdogan jednou řekl, že demokracie je pro něj jako jízda autobusem. Jakmile se dostanu na svou zastávku, vystupuji.“ Ani Mursí na Abdalláha neudělal dobrý dojem. „Nemá hloubku (uvažování). Snažil jsem se mu vysvětlit, jak jednat s Hamasem, jak rozhýbat mírový proces, a on reagoval ve stylu: ‘Izraelci se nepohnou.’ Řekl jsem mu: ‘Poslouchej, zda se Izraelci pohnou nebo ne, závisí na tom, jak my dáme Hamas a Fatáh dohromady.’ Ten chlapík nemá hloubku.”

Abdalláh zmínil syrského prezidenta Bašára Assada: “Nabídl jsem mnohokrát, že dostanu jeho ženu pryč (ze Sýrie) a oni odpověděli: ‘Děkujeme velmi, ale proč se nestaráš raději více o svoji zemi, než o nás?’”

Monarch in the Middle – celý rozhovor na webu The Atlantic (anglicky)

2 reakce na Jordánský král Abdalláh II.: Na vznik „Palestinského státu“ je už možná pozdě, mé vztahy s Netanjahuem jsou velmi silné

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv