… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Krize mezi Izraelem a Tureckem končí: Izraelský premiér se omluvil Turecku za incident s lodí Mavi Marmara 4.39/5 (87.78%) 18 ohodnocení

Benjamin NetanjahuPředseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu se předevčírem v telefonickém rozhovoru s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem omluvil za „chyby, které vedly ke smrti tureckých civilistů“ v květnu 2010 na lodi Mavi Marmara a slíbil odškodné rodinám zabitých s tím, že tragický výsledek zásahu nebyl úmyslný, ale byl způsoben „operačními chybami.“

Turecký premiér omluvu „jménem tureckého národa“ přijal a slíbil, že Turecko ukončuje snahu o soudní kroky proti Izraeli.

Oba premiéři oznámili, že takřka 3 roky zmrazené vztahy mezi oběma zeměmi se vracejí k normálu, včetně návratu velvyslanců.

Netanjahu také Erdoganovi oznámil zmírnění omezení pro dovoz civilního zboží na autonomní arabská území včetně Gazy.

Erdogan v rozhovoru ocenil „strategický a životně důležitý“ význam turecko-izraelských vztahů pro regionální stabilitu a mír.

Přibližně 20 minut trvající telefonát se uskutečnil v poslední den návštěvy prezident USA Baracka Obamy v Izraeli a byl zjevně prezidentem zprostředkován. Špatné vztahy Turecka a Izraele v posledních letech komplikovaly Američanům jejich blízkovýchodní strategii, neboť obě země patří mezi klíčové spojence USA. USA opakovaně vyzývaly obě země k napravení vztahů.

 

Incident s lodí Mavi Marmara

Loď Mavi Marmara, vypravená v květnu 2010 z Turecka deklarovala, že veze humanitární pomoc do teroristy Hamasu ovládaného Pásma Gazy a odmítla respektovat izraelskou námořní blokádu teroristy ovládaného území, přestože Izrael veřejně deklaroval, že loď do Gazy nepustí bez toho, aby se přesvědčil, zda neveze náklad využitelný k vyzbrojování teroristů.

Když se izraelští vojáci v blízkosti izraelského pobřeží z vrtulníků snesli na palubu lodi, aby provedli její inspekci, byli napadeni „aktivisty“, kteří na ně útočili tyčemi, mačetami a noži. V sebeobraně Izraelci, kteří útok nečekali a počítali s poklidnou prohlídkou „humanitární“ lodi, 9 útočníků zastřelili.

Incident vyvolal ostrou reakci turecké vlády, která odvolala velvyslance z Izraele a na mezinárodní scéně podnikala řadu nikoliv přátelských kroků vůči Izraeli, včetně blokování izraelské účasti na projektech NATO a jiných mezinárodních organizací.

Turecko požadovalo, aby se Izrael za smrt „aktivistů“ omluvil, odškodnil jejich rodiny a zcela zrušil námořní blokádu Hamasem stále ovládané Gazy.

 

Netanjahuovo zdůvodnění omluvy

Izraelský premiér Netanjahu včera večer na své facebookové stránce vysvětlil, proč k omluvě přistoupil. „Po tříleté trhlině v izraelsko-tureckých vztazích jsem se rozhodl, že je načase je napravit. Měnící se realita kolem nás nás nutí přehodnotit naše vztahy se zeměmi regionu. V posledních třech letech se Izrael vážně snažil ukončit spor s Tureckem. Skutečnost, že se krize v Sýrii stále stupňuje, byla pro mě hlavním důvodem. Sýrie se rozpadá a ohromné sklady moderních zbraní začínají padat do rukou různých sil,“ napsal premiér, který varoval, že největším nebezpečím je pád syrských chemických zbraní do rukou teroristických organizací.

„Realita v Sýrii, jejíž součástí jsou mimo jiných také síly globálního džihádu na naší hranici na Golanských výšinách, je velkou výzvou pro naše obranné velení,“ napsal Netanjahu.

„Jsme připraveni odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal premiér.

„Je důležité, aby Turecko a Izrael, kteří sdílejí hranici se Sýrií, byli schopni spolu komunikovat,“ připomněl Netanjahu s tím, že komunikace bude ku prospěchu obou zemí.

Izraelský premiér ocenil roli USA při urovnání turecko-izraelské krize s tím, že to byl ministr zahraničí USA John Kerry, kdo připravil telefonát s tureckým premiérem, k němuž došlo z Ben-Gurionova mezinárodního letiště jen krátce před odletem delegace USA do Jordánska. S Erdoganem nejprve mluvil Obama, který pak předal sluchátko Netanjahuovi.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם ראש ממשלת טורקיה ארדואן – prohlášení na webu izraelského premiéra (hebrejsky)

PM Netanyahu Speaks with Turkish PM Erdogan – prohlášení na webu izraelského premiéra (anglicky)

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında bugün yapılan telefon görüşmesinde tarafların üzerinde mutabık kalmış oldukları açıklama metinleri aşağıda sunulmaktadır – prohlášení na webu tureckého premiéra (turecky, anglicky)

Text prohlášení obou premiérů v angličtině:

Israeli statement: „Prime Minister Netanyahu spoke today with Prime Minister Erdogan of Turkey. PM Netanyahu told him he had just had good conversations with President Obama about regional cooperation and the importance of Israel-Turkey relations. He regretted the recent deterioration of relations between Israel and Turkey and expressed his commitment to overcoming their differences in order to advance peace and stability in the region. PM Netanyahu said he had seen PM Erdogan’s recent interview in a Danish newspaper and appreciated his words. He made clear that the tragic outcome of the Mavi Marmara incident was not intended by Israel and that Israel regrets the loss of human life and injury. In light of Israel’s investigation into the incident which pointed to a number of operational mistakes, the Prime Minister expressed Israel’s apology to the Turkish people for any mistakes that might have led to the loss of life or injury and agreed to conclude an agreement on compensation/nonliability. Prime Minister Netanyahu also noted that Israel had substantially lifted the restrictions on the entry of civilian goods into the Palestinian territories, including Gaza, and that this would continue as long as calm prevailed. The two leaders agreed to continue to work together to improve the humanitarian situation in the Palestinian territories.”

Turkish statement: „Prime Minister Erdogan spoke today with Prime Minister Netanyahu of Israel. He told him of the importance he attaches to the shared history and centuries old ties of strong friendship and cooperation between the Jewish and Turkish peoples. He said the recent deterioration of the relationship between Turkey and Israel, which he sees as having vital strategic importance for the peace and stability of the region is regrettable. He reiterated Turkey’s support for all international and regional efforts to find a just, lasting and comprehensive resolution of the Israel-Palestine conflict on the basis of the two-state vision. In light of Israel’s investigation into the Mavi Marmara incident which pointed to a number of operational mistakes, Prime Minister Netanyahu expressed Israel’s apology to the Turkish people for any mistakes that might have led to the loss of life or injury. On behalf of the Turkish people, Prime Minister Erdoğan accepted this apology. They have also agreed to conclude an agreement on compensation/nonliability. Prime Minister Netanyahu also noted that Israel had substantially lifted the restrictions on the entry of civilian goods into the Palestinian territories, including Gaza, and that this would continue as long as calm prevailed. The two leaders agreed to work together to improve the humanitarian situation in the Palestinian territories.”

6 reakcí na Krize mezi Izraelem a Tureckem končí: Izraelský premiér se omluvil Turecku za incident s lodí Mavi Marmara

 • Nofar napsal:

  Byli to oni “ ubozi “ civiliste, kteri zautocili na nase vojaky, kteri hodlali pouze provest zminenou inspekci a jednali v nutne sebeobrane. Byt Erdoganem, tak si pred sebou odplivnu.

 • Refael napsal:

  B.Netanyahu se omlouva Turecku a ja se omlouvam za Netanyahua, ze se stal premierem, nebot obrazne receno hodil nase vojaky pres palubu, coz od neho boli vic nez od nejakych muslim.dementu. Tohle jsem mu take napsal do FB.
  Ted jsem zvedav, kdy ta sama turecka „humanitarni“ organizace po teto omluve vysle dalsi flotilu a hlavne jak budou nase sily a Bibi reagovat.
  Navic tur.premier pred cca tydnem rekl, ze Sionismus je forma valecneho zlocinu.

 • Oblovka napsal:

  Benjamin Netanjahu je výborný politik a muž na svém místě, a to myslím beze vší ironie. Dobře ví, že se vstřícný postoj Turecka v konfliktu s Íránem a možná i se Sýrií bude hodit. Přijde jaro, teplíčko a Američané snad už přestanou otálet.

 • Fanuel napsal:

  Shalom….obávám se a jsem přesvědčen, že žádný kamenný chrám, jako mají ostatní národové není to, co by mělo sjednotit IZRAEL. Sjednocení Izraele v jeho nekonečných výkladech TORY je úsměvné. Je jen jeden výklad a tím je víra v boha Izraele a jeho dvanáctero obsažené v pěti knihách Mojžíše. Vše ostatní je jen ,,MARNOST nad MARNOST”
  ,,Stanek” z koží je chrámem a služba bohu Izraele na Sinaji na hoře Oreb je podmínkou pochopení, že syn člověka vyvolený samotným bohem Izraele je dědicem Kanánu = Judea i Samaří. Dědicem Saule i Davida v jeho vládě zde na zemi. )oo Radujte se )oo 1948 vznik Státu Izrael..1955 narození syna člověka a jeho vyvolení samotným (JHVH) )oo Je odečteno 70 dní )oo Rok za den )oo
  2018 se na zemi vykoná soud: úzkost,strach, děs i běs před kterým se neschová žádný, bohatý ani chudý a prášký na deprese nebudou pomáhat ,,NAOPAK”…..Zesilující přírodní úkazy mrskající zemi, že nosí hřešící lid, nevyznávajíci boha Izraele. Neschová se říkám žádný )oo
  Je jen jedna možnost vrátit to co nikomu nepatří, Judea i Samaří…. přijmout nový světový řád bez ,,ZLA” socialismu a komunismu a lidské vlády musí pochopit, že lid si není schopen sám sobě vládnout. ,,Bez ,,BOHA IZRAELE”
  Shalom Stanek Frantisek Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv