… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bechara Rai, KirillMoskva. Maronitský patriarcha Bechara Rai se vrátil z třídenní návštěvy (27.2.-1.3.) v Moskvě, kde se setkal s ruským pravoslavným patriarchou Moskvy a celé Rusi, Kirillem. Hovořili spolu o svízelné situaci křesťanů na Blízkém východě a o situaci v Sýrii. Tuto návštěvu, která je z hlediska ekumenických vztahů, historickou událostí nemalého významu, přiblížil vatikánskému rozhlasu v kontextu aktuálního dění na Blízkém východě patriarcha Bechara Rai:

Mluvili jsme o smyslu přítomnosti křesťanů na Blízkém východě a o tom, že křesťané v tomto regionu žijí od Ježíšových dob, tedy už 600 let před islámem. Křesťané zde proto nejsou cizinci, nýbrž vtiskli podobu místní kultuře, sociální, politické i ekonomické dimenzi zdejšího života, a je to patrné i v muslimském prostředí. Rozvoj tohoto regionu je zásluhou právě křesťanské přítomnosti. Nejprve je třeba říci, že křesťané jsou občané, kteří zde mají tatáž práva. Ze své zkušenosti soužití s muslimy, tak seznamujeme Západ s realitou islámu a muslimové zase umožňují poznat dalším muslimským zemím realitu křesťanství.Proto je křesťansko-muslimské soužití pro svět nezbytné. Nežijeme tady konflikt střetu civilizací. Jsou zde sice politické, ekonomické problémy, avšak neexistuje zde konflikt mezi kulturami, ba dokonce lze říci, že zde žijeme jako dvě komplementární složky společnosti. Bohužel, existuje určitá politika, která zasévá radikalismus, fundamentalismus. Státy Východu a Západu podporují skupiny integralistů a radikálů zbraněmi, penězi i politicky. A to vytváří na Blízkém východě problémy. Chceme proto s důrazem říci světu, že islám a ve své většině umírněný, není fundamentalistický, ani integralistický. Blízký východ potřebuje mír, aby muslimové a křesťané mohli svým soužitím nadále svědčit a dávat světu své poselství. Nechceme nic jiného než mír, abychom mohli pokračovat v hlásání toho, že křesťané a muslimové žijí v pokoji, v zemi, kde došlo k Ježíšově vtělení a odkud vyšlo evangelium.

Říká maronitský patriarcha, kardinál Bechara Rai po své návštěvě u moskevského patriarchy Kirilla.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Maronitský patriarcha navštívil moskevského patriarchu.

Jedna reakce na Maronitský patriarcha: Křesťané nejsou na Blízkém východě cizinci

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv