… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Papež František doufá ve spolupráci se židy 4.33/5 (86.67%) 3 ohodnocení

papež František

papež František

Papež František zaslal hned první den po svém nástupu do čele římskokatolické církve římskému vrchnímu rabínovi dopis, v němž vyjádřil naději na pokračování katolicko-židovské spolupráce.

„Upřímně doufám, že mohu přispět k pokroku, který existuje ve vztazích mezi židy a katolíky od II. vatikánského koncilu v duchu obnovené spolupráce,“ citovala papeže agentura AFP.

Vrchní rabín Říma Riccardo Di Segni zvolení kardinála Bergoglia papežem uvítal. „Co jsem zatím slyšel a četl během těch pár minut od chvíle, kdy byl zvolen papežem, (je zřejmé, že) prokazuje hluboké známky respektu a přátelství k židům. To je dobrý začátek,“ cituje jej RNS (Religion News Service).

Jako arcibiskup Buenos Aires měl papež „vřelé vztahy s argentinskou židovskou komunitou a udržoval blízké přátelství s řadou prominentních rabínů,“ uvedl rabi David Rosen, mezinárodní ředitel pro mezináboženské vztahy Amerického židovského výboru (American Jewish Committee).

Židovská komunita v Argentině, která má okolo 250 tisíc členů, kteří žijí převážně v Buenos Aires, je největší v Latinské Americe. Argentinští Židé vysoce oceňují, jak současný papež jednoznačně a ostře odsoudil teroristický útok spáchaný v roce 1994 na židovské centrum v Buenos Aires. Původce útoku nebyl dodnes pohnán před soud, podezírán je ale Írán.

Zvolení kardinála Jorgeho Marii Bergoglia papežem již uvítal izraelský Vrchní rabinát a prezident Izraele Šimon Peres, který již papeže Františka pozval na návštěvu Izraele.

Ke zvolení Františkovi pogratuloval také předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, který také vyjádřil naději na posilování vztahů mezi Židy a křesťany, stejně jako mezi Izraelem a Vatikánem.“

Jews worldwide see an ally in Pope Francis – článek na webu  Religion News Service (anglicky)

Papa Francesco al Capo Rabbino Di Segni: “Spero di poter contribuire al progresso nelle relazioni con gli ebrei” – článek na webu Židovské obce Řím (italsky)

dopis papeže Františka vrchnímu rabínovi Říma

dopis papeže Františka vrchnímu rabínovi Říma Riccardu Di Segni

2 reakce na Papež František doufá ve spolupráci se židy

  • Oblovka napsal:

    Vatikán měl vždy velký vliv a silnou špionážní síť, ač by to možná laik nepředpokládal. (Jde pořád ještě o velmi vlivnou nadnárodní organizaci.) V minulosti straníval často arabům. Bylo by na čase si uvědomit, že Židé i křesťani patří k jednomu civilizačnímu okruhu a podle toho se také chovat. Jestlliže je prohlášení papeže Františka myšleno upřímně, pak se jedná, zvláště dnes, o velmi pozitivní zprávu.

    • Scooolie napsal:

      O upřímnosti papežova prohlášení nepochybuji. Druhou věcí je pak reálná vatikánská diplomacie ve „Svaté zemi.“ Nelze přehlédnout, že křesťané na Blízkém východě jsou až na nepatrné výjimky jen Arabové a další nežidovské národy, které přitom žijí obklopeny většinou svých muslimských sousedů. Nelze tedy čekat, že by vatikánská diplomacie byla proizraelská, maximem je neutralita. Uvidíme, zda se změní postoj Vatikánu k Jeruzalému, kde se zatím držela pozice z roku 1947 – tedy podpora pro to, aby Jeruzalém byl samostatným městem, nikoliv pod suverenitou židovského nebo arabského státu. Osobně příliš změn nečekám…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv