… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Papež František doufá ve spolupráci se židy 4.33/5 (86.67%) 3 ohodnocení

papež František

papež František

Papež František zaslal hned první den po svém nástupu do čele římskokatolické církve římskému vrchnímu rabínovi dopis, v němž vyjádřil naději na pokračování katolicko-židovské spolupráce.

„Upřímně doufám, že mohu přispět k pokroku, který existuje ve vztazích mezi židy a katolíky od II. vatikánského koncilu v duchu obnovené spolupráce,“ citovala papeže agentura AFP.

Vrchní rabín Říma Riccardo Di Segni zvolení kardinála Bergoglia papežem uvítal. „Co jsem zatím slyšel a četl během těch pár minut od chvíle, kdy byl zvolen papežem, (je zřejmé, že) prokazuje hluboké známky respektu a přátelství k židům. To je dobrý začátek,“ cituje jej RNS (Religion News Service).

Jako arcibiskup Buenos Aires měl papež „vřelé vztahy s argentinskou židovskou komunitou a udržoval blízké přátelství s řadou prominentních rabínů,“ uvedl rabi David Rosen, mezinárodní ředitel pro mezináboženské vztahy Amerického židovského výboru (American Jewish Committee).

Židovská komunita v Argentině, která má okolo 250 tisíc členů, kteří žijí převážně v Buenos Aires, je největší v Latinské Americe. Argentinští Židé vysoce oceňují, jak současný papež jednoznačně a ostře odsoudil teroristický útok spáchaný v roce 1994 na židovské centrum v Buenos Aires. Původce útoku nebyl dodnes pohnán před soud, podezírán je ale Írán.

Zvolení kardinála Jorgeho Marii Bergoglia papežem již uvítal izraelský Vrchní rabinát a prezident Izraele Šimon Peres, který již papeže Františka pozval na návštěvu Izraele.

alphacase.co.uk ppi claims justify;">Ke zvolení Františkovi pogratuloval také předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, který také vyjádřil naději na posilování vztahů mezi Židy a křesťany, stejně jako mezi Izraelem a Vatikánem.“

Jews worldwide see an ally in Pope Francis - článek na webu  Religion News Service (anglicky)

Papa Francesco al Capo Rabbino Di Segni: “Spero di poter contribuire al progresso nelle relazioni con gli ebrei” - článek na webu Židovské obce Řím (italsky)

dopis papeže Františka vrchnímu rabínovi Říma

dopis papeže Františka vrchnímu rabínovi Říma Riccardu Di Segni

Bookmark and Share

2 komentáře u Papež František doufá ve spolupráci se židy

  • Oblovka napsal:

    Vatikán měl vždy velký vliv a silnou špionážní síť, ač by to možná laik nepředpokládal. (Jde pořád ještě o velmi vlivnou nadnárodní organizaci.) V minulosti straníval často arabům. Bylo by na čase si uvědomit, že Židé i křesťani patří k jednomu civilizačnímu okruhu a podle toho se také chovat. Jestlliže je prohlášení papeže Františka myšleno upřímně, pak se jedná, zvláště dnes, o velmi pozitivní zprávu.

    • Scooolie napsal:

      O upřímnosti papežova prohlášení nepochybuji. Druhou věcí je pak reálná vatikánská diplomacie ve „Svaté zemi.“ Nelze přehlédnout, že křesťané na Blízkém východě jsou až na nepatrné výjimky jen Arabové a další nežidovské národy, které přitom žijí obklopeny většinou svých muslimských sousedů. Nelze tedy čekat, že by vatikánská diplomacie byla proizraelská, maximem je neutralita. Uvidíme, zda se změní postoj Vatikánu k Jeruzalému, kde se zatím držela pozice z roku 1947 – tedy podpora pro to, aby Jeruzalém byl samostatným městem, nikoliv pod suverenitou židovského nebo arabského státu. Osobně příliš změn nečekám…

Články podle data
Březen 2013
PoÚtStČtSoNe
« Úno Dub »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv
ERETZ toolbar – lištička
Eretz toolbar