… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

chupa (ilustrační foto, zdroj Wikipedie)

chupa (ilustrační foto, zdroj Wikipedie)

Vážení čtenáři,

dovolujeme si Vás pozvat na přednášku rabína Daniela Mayera

Židovská svatba v teorii a praxi

Koná se v úterý 12. března 2013 od 14 hodin v učebně PC 408 Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, Sady Pětatřicátníků 14.

Rabín Daniel Mayer (Haifa, Izrael) přednášel judaistiku a dějiny židovského národa v přípravných kurzech pro konverze, zřizovaných Ministerstvem školství ve spolupráci s Vrchním rabinátem státu Izrael. V letech 1984-1990 byl pražským a vrchním zemským rabínem. Od roku 1991 žije v Izraeli. Dlouhodobě spolupracuje s FPR ZČU a píše mimo jiných také pro Eretz.cz.

8 reakcí na Přednáška Židovská svatba v teorii a praxi 12. 3. 2013 v Plzni

 • Nofar napsal:

  Svou vlastni zidovskou svatbu jsem zazila v teorii i praxi a byla nadherna, takze me nemusi mrzet, ze o prednasku prijdu, jen by me zajimalo, jak dlouho jeste budou muset zidovske nevesty potupne pred svarbou predkladat rabinovi potvrzeni o ponoreni v mikve. To je prece soukroma zalezitost jen mezi nevestou a B-hem. Nemluve o tom, ze to potvrzeni muze byt klidne falesne. Prosim, nekdo na prednasce panu rabinovi tuto otazku polozte.

  • Scooolie napsal:

   Pokud nezapomenu, zeptám se 🙂 Nicméně je to tak zásadní problém? Prostě to k tomu patří. I v Česku se dokládají ke svatbě (nežidovské) nebo k řadě jiných úředních jednání různá potvrzení… Třeba při katolické svatbě je nutné, aby pár chodil na předmanželskou přípravu – a pokud oddává jiný farář, než ten, k němuž se na přípravu chodilo (třeba proto, že se dvojice přestěhovala), tak je nutné doložit potvrzení. Také by mohlo teoreticky stačit čestné slovo, ne? 😉

   • Nofar napsal:

    Cestne slovo by samozrejme stacit mohlo, ale prece jen ponoreni v mikve je vysoce spiritualni a hluboce osobni zalezitost. Ten pozadovany kus papiru ji tak nenak devalvuje, nevim, jak jinak to vyjadrit. Tak se zeptejte a dejte vedet.

 • Refael napsal:

  Vypravela nam jedna nevesta na svatbe, ze v Melbourne mela velice „romantickou“ mikve, kdy nesla v tu dobu elektrina a i voda byla temer studena a celou proceduru mela pri svickach 😉 .

  • Nofar napsal:

   Nasi pani lazenske zase prislo zvlastni, ze jsem coby nevesta prisla „bez druziny.“ Ale ponoreni v mikve – zvlast to uplne prvni – snad neni divadlo pro zenskou cast pribuzenstva.

 • Oblovka napsal:

  Sdělím Vám poznatek z druhé strany – katoličtí kněží dělají, na rozdíl od Krista, neskutečné potíže i s pokřtěním díděte, nechodí-li oba manželé na pravidelné zpovědi, nenavštěvují-li pravidelně kostel, nejsou-li „horlivými křesťany,“ nebo není-li jeden z rodičů pokřtěn. Nepříjemný výslech. Obnáší to přezkušování a rok různých povinností. Děkuji, ale tohle nemusím. Jedno potvrzení bych ale s klidem splnil. Vaši svatbu jsem jednou viděl a je krásná. Kdysi jsem i já mohl takovou mít, ale sešlo z toho. Sám sobě přiznávám, nebyl bych asi správným otcem. Když jsem u podobných obřadů, asi před sedmnácti lety umožnila pražská židovská obec veřejnosti přístup do Španělské synagogy na svátek Jom kipur. Nezaváhal jsem, zakoupil jsem kipu a snažil se být nenápadný a nerušit. Sedl jsem si až k zadní stěně do poslední řady oddělené uličkou od ostatních. Náhle se přede mnou objevila paní, uklonila se a povídá: „Vy tady přece nebudete sedět, Vy přece ne!“ a odvedla mne asi do třetí řady odpředu. Měl jsem oči na vrch hlavy. Předstíral jsem úspěšně, že zpívám Tóru. Nebylo to lehké pro mne, který zná jen hebrajskou abecedu a pár pozdravů. Mezitím byli všichni návštěvníci postupně vyhozeni, protože rušili a zůstal jsem sám. Zvídavě jsem se rozhlížel, aby mi nic neuniklo, ale můj pohled zachytil kantor a vyzval mě, abych šel číst z Tóry. Rychle jsem sklopil oči a přenechal tuto čest po mé levici sedícímu muži z Izraele. Byla to nádhera. Když jsem si už myslel, že jsou všechny nástrahy za mnou, proťalo ticho zatroubení na šófar a já se lekl tak, že se okolosedící mohli potrhat smíchy. Škoda je, že se podobná příležitost v dalších letech už neopakovala. Na radnici mi řekli, že se tento krok neosvědčil, že museli všechny vyhodit. „Všechny ne,“ řekl jsem si tenkrát pro sebe. Takže to jedno potvrzení, bych přešel. Možná, že i to okouknutí nevěsty má svůj účel. 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv