… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Juli Edelstein

Juli Edelstein

Společná parlamentní frakce stran Likud a Jisrael Bejtejnu dnes zvolila svým kandidátem na předsedu parlamentu Juliho Edelštejna (Yuli Edelstein, יולי אדלשטיין) z Likudu.

Edelstein by v čele 19. Knesetu vystřídal Reuvena Rivlina (ראובן ריבלין) z téže strany, jež stál v čele 16. a následně 18. Knesetu a který svoji kandidaturu stáhl tento týden poté, kdy vyšlo najevo, že nemá podporu premiéra Benjamina Netanjahua.

Původní předpoklad, že v čele Knesetu bude i nadále stát Rivlin padl poté, kdy Likud musel ustoupit požadavku předsedy strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida na co nejmenší vládu a pro řadu osobností Likudu – mezi nimi i pro dosavadního ministra pro záležitosti diaspory Edelsteina – náhle bylo nutné hledat jiné angažmá, než vládní.

Reuven Rivlin je letitým váženým politikem Likudu, který byl mimo jiného i kandidátem strany na prezidenta Izraele při posledních volbách, a premiérem prý byl dříve ujištěn, že má jeho podporu na místo předsedy parlamentu. Dokonce ve volbách oficiálně kandidoval pod heslem „Náš předseda Knesetu.“

Netanjahu nicméně pod tlakem situace názor změnil, což se muselo Rivlina bolestně dotknout, zvláště, když se netají tím, že příští rok chce opět kandidovat na prezidenta, k čemuž je úctyhodná pozice předsedy parlamentu ideálním nástupním místem.

Při dnešní volbě předsedy Knesetu se Reuven Rivlin zdržel hlasování. „Možná jsme hloupý, ale nejsem idiot. Nebudu hlasovat pro své vlastní sesazení,“ prohlásil krátce před dnešním stranickým hlasováním. „Členové Likudu pro mě hlasovaly v primárkách, protože chtěli abych pokračoval jako předseda Knesetu a byl kandidátem na prezidenta, ale určité prvky v poslanecké frakci zablokovaly vůli strany a veřejnosti,“ dodal.

Nutno ovšem zdůraznit, že i Juli Edelštejn je zkušený politik. Poslancem je nepřetržitě od roku 1996, kdy založit stranu Jisrael B’Alija (Yisrael B’Aliya), hájící zájmy přistěhovalců ze zemí bývalého Sovětského svazu, která se v roce 2003 sloučila s Likudem. Edelštejn je jedním z „vězňů Sionu,“ židovských osobností uvězněných v SSSR za židovské a lidskoprávní aktivity. V sovětském pracovním táboře strávil 3 roky. Do Izraele se mu podařilo vystěhovat v roce 1987 a i nadále se věnoval a věnuje obhajobě práv Židů po celém světě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv