… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rozpaky izraelských námořních komandos ze smíření s Tureckem 4.42/5 (88.42%) 19 ohodnocení

Mavi Marmara

Záběr z bezpečnostní kamery na lodi Mavi Marmara, ukazující „aktivisty“ připravující se na útok na izraelské vojáky, chtějící provést inspekci lodi. 31. 5. 2010.

Příslušníci speciální jednotky izraelské námořnictva, která v květnu 2010 prováděla inspekci lodě Mavi Marmara směřující do Gazy, jsou rozpačití z omluvy premiéra Netanjahua jeho tureckému protějšku Erdoganovi za „operační chyby.“ Informuje o tom dnešní vydání novin Maariv.

„Nejsem přesvědčen, že bychom udělali jakoukoliv chybu,“ citují noviny jednoho z vojáků, který z bezpečnostních důvodů vystupuje jen pod iniciálou „N.“ „Udělali jsme správnou věc, nestydím se za to a nemáme se zač omlouvat.“

Voják „N“ nicméně premiéra přímo nekritizuje, protože podle jeho názoru může mít omluva smysl z hlediska širšího národněbezpečnostního pohledu. „Přestože na osobní úrovni není důvod se omlouvat, na úrovni národní to může být dobrý nápad,“ uvedl.

Stejný názor má i další voják, který se účastnil inspekce Mavi Marmary a konfliktu s útočícími „aktivisty.“

„Na jednu stranu se to zdá velmi nespravedlivé a nesprávné. Když jste v boji, tak bojujete a my jsme neudělali nic špatného. Na druhou stranu už je možná skutečně čas skončit tuto ságu. Pro speciální námořní jednotku je nyní nejdůležitější zmizet z titulků médií. Nechte nás dělat to, co umíme nejlépe – potichu,“ uvedl voják označený jako „S.“

Jiní komandos mají ale názor ostřejší.

„Co nás trápí nejvíc je to, že s Turky došlo ke smíření, zatímco někteří z nás ještě ani nedostali náhrady, na které kvůli incidentu mají nárok,“ uvedl další voják s tím, že někteří z vojáků stále trpí posttraumatickým stresem. „Někteří naši přátelé jsou stále hluboce zasaženi událostmi s flotilou a ne každému se z toho povedlo zotavit. Bojovali jsme na palubě Mavi Marmara v příšerných podmínkách a toto usmiřovacího prohlášení vypadá jako studená sprcha vůči nám.“

Mavi Marmara

Záběr z bezpečnostní kamery na lodi Mavi Marmara, ukazující „aktivisty“ připravující se na útok na izraelské vojáky, chtějící provést inspekci lodi. 31. 5. 2010.

11 reakcí na Rozpaky izraelských námořních komandos ze smíření s Tureckem

 • smal napsal:

  Chápu, že Izrael potřebuje ze strategických důvodů zlepšit svou pozici, bojovat na více frontách není nic jednoduchého. Ale akce s prolomením blokády byla jednoznačně provokace za strany muslimských teroristů (možná, že o tom Erdogan věděl dopředu, vždyť islamistické teroristy s velkou oblibou podporuje), kteří zcela evidentně zaútočili na izraelské vojáky (viz videosnímky). Na tomto faktu nic nezmění žvásty v českých novinách – např. článek v LN 23.3. 2013. Zasahující vojáci plnili úkol v akci, kam byli vysláni velením; proto by měl Bibi, jako bývalý kapitán u speciální jednotky, mít více soudnosti a nezrazovat a kompromitovat vlastní vojáky. Pokud by někdo začal mlátit železnou tyčí policajty třeba v Praze na Václ. náměstí, tak by se taky nemohl divit kdyby byl zastřelen.

  • boh napsal:

   Přesně tak, pokud si vzpomínám, loď byla několikrát vyzvána, aby plula do Aschkelonu, kde bude podrobena kontrole a pokud se nenajde nic závadného (např. zbraně), bude náklad předán do Gazy. Až po neuposlechnutí těchto výzev bylo přikročeno k operaci. Izraeli se nedivím, v době, kdy na jeho území sousedící s pásmem Gazy dopadaly denně rakety, měl právo předpokládat, že loď nemá jen humanitární náklad.

   • negev napsal:

    POkiaľ si dobre pamätám, tak tá loď nakoniec do Aškelonu doplávala (bola doplávaná 🙂 ), tam bol náklad skontrolovaný a naložený na nákladné autá, ktoré svoju cestu ovšem ukončili na „hraniciach“ s Gazou. A to preto, lebo teroristi z Hamasu ich odmietli vpustiť. Jisraelci totiž odmietli vydať zásielku do rúk tým humusníkom. Trvali na tom aby ju dostali na distribúciu oficiálni predstavitelia Gazy.
    „Takže tam stoja tam dodnes, ak nepomreli.“ 😀
    Takže tá humanitárna pomoc asi nebola až taká potrebná.

 • Yan napsal:

  Faktem je, že tu akci zbabrali (ledaže by 9 mrtvejch bylo v plánu)…. takže se nelze divit že se z mwezinárodních komplikací z toho vláda snaří nějak vybruslit.

 • cogavec napsal:

  Je jasné,že omluva je ze strategických důvodů.První co mě napadlo byla Sýrie a Írán,a vývoj událostí v těchto zemích.Chápu rozhořčení vojáků.Co se týče omluvy,mám určité pochybnosti o správnosti tohoto kroku.

 • Oblovka napsal:

  Tady jde o důležitější cíl, a tím je postoj Turecka k útoku na Írán. Minimálně možnost přeletu tureckého území ze základen v Bulharsku by se hodil, ne-li přímo turecká letiště. Ta omluva je nutná a vojáci to musí pochopit.To samé nějaká Obamova vyjádření ohledně palestinského státu – jsou určena pro americkou veřejnost. Uvidíme, jak se to vyvine dál.

 • smal napsal:

  K příspěvku Yan – po bitvě je každej generálem, rád bych viděl pana kolegu jak by situaci řešil. Je to jako když Vám u soudu ( v klidu a pohodě) vyprávějí co jste měl dělat v souladu s ustanoveními o krajní nouzi či nutné obraně, ale Vy jste měl v té chvíli se rozhodnout během pár vteřin, a to ještě v tom lepším případě. Plně stojím za izraelskými vojáky, reagovali naprosto správně a udělali přesně to k čemu byli vycvičeni. Pokud vím tak na vojně se jen málokdy něco vyvíjí podle nějaké šablony a často se objeví nějaký nepředpokládaný problém.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv