… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sebevražedný výbuch zabil v Damašku 42 lidí včetně předního provládního duchovního (+ video) 4.63/5 (92.50%) 8 ohodnocení

Mohammad Said Ramadan al-Buti

Mohamad Saíd Ramadán al-Bútí

Sebevražedný bombový útočník zabil včera v hlavní mešitě v Damašku 42 lidí, mezi nimi také předního provládního sunitského duchovního imáma Mohamad Saída Ramadána al-Bútího, a zranil desítky dalších.

K útoku, k němuž se dosud nikdo nepřihlásil a který provedením připomíná sektářské násilí v Iráku, došlo ve chvíli, kdy Al-Bútí hovořil ke studentům náboženství.

„Počet těch, kdo zahynuli mučednickou smrtí při teroristickém útoku v mešitě Imán vzrostl na 42 a dalších 84 bylo zraněno,“ uvedla státní televize s odkazem na informace ministerstva zdravotnictví. Televize vysílala ponuré záběry z vnitřku mešity, kde bylo vidět mrtvá těla a jejich části a kaluže krve.

Vůdce povstalecké opoziční Národní koalice Ahmed Moáz Chatíb masakr v damašské mešitě odsoudil jako „zločin“ a obvinil samotnou syrskou vládu, že za výbuchem stojí.

„Kategoricky odmítáme atentát na učence Dr. Mohameda Saída Ramadána al-Bútího. Je to z každého pohledu zločin a my jej zcela odmítáme. Kdokoliv to spáchal byl zločinec a my podezříváme režim,“ cituje Chátiba AFP.

Mohamed al-Bútí, který v roce 1929 do velké kurdské rodiny a roky studoval islám na káhirské univerzitě al-Azhar, byl nejvýznamnějším provládním sunitským duchovním v Sýrii. Sepsal okolo 60 knih a dalších náboženských publikací a jeho pravidelná páteční kázání, v nichž mimo jiného ostře kritizoval povstalce a nabádal Syřany ke vstupu do vládní armády, přenášela v posledních měsících živě státní televizí.

Syrská televize reportáž o masakru v mešitě doprovodila záznamem části posledního al-Bútího pátečního kázání, v němž chválil armádu za boj „se žoldáky poslanými Amerikou a Západem“ a prohlásil, že Sýrie je terčem „všeobecného spiknutí.“

Al-Bútího smrt je první vraždou takto významného provládního náboženského činitele a další ranou, kterou v krvavé syrské občanské válce režimu prezidenta Assada zasadili protivládní povstalci, z nichž nemalou část tvoří sunitští islamisté. Assadům režim se opírá hlavně o alavitskou menšinu a vlivný duchovní pomáhal vládě udržovat dojem, že reprezentuje všechny Syřany.

V Sýrii zatím pokračují zuřivé boje mezi vládními silami a povstalci. V úterý se obě strany navzájem obvinily z použití chemických zbraní v Allepu a Damašku. Zda a kým zbraně hromadného ničení byly použity dosud zcela není jasné. Izraelské zdroje nicméně mají za to, že k chemickým útokům v obou městech došlo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv