… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Syrští povstalci nejsou oběti tamějšího režimu 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

bojovníci v Sýrii

bojovníci v Sýrii

Sýrie. „Jak můžeme pomoci Sýrii? Poctivým podáváním správných informací“ – uvedla pro milánský regionální list Il cittadino (16.2.2013) sestra Annunciata Dordoni. Řeholnice se po desetiměsíčním pobytu v syrské trapistické komunitě vrátila do domovského toskánského kláštera ve Valserena. Svoji představenou byla pověřena, aby sdělovacím prostředkům tlumočila tragédii syrského národa. Doposud převládal názor, že syrská vláda potlačuje reformy a že povstalci jsou ubohé oběti. To však vůbec není pravda, zdůrazňuje italská řeholnice. Revolucionáři zabíjejí lékaře a zdravotnický personál, aby znemožnili fungování nemocnic. Kromě toho organizují únosy chudých lidí, na jejichž výkupné pak celé vesnice pořádají sbírky.

Sestra Dordoni uvádí, že v klášteře, který leží téměř na hranici s Libanonem, většinu dne nefunguje elektřina, plyn ani nafta nejsou k sehnání. Nejbližší město – kdysi strategicky důležitý přístav Tartús – je nepoznatelný. Kotví v něm ruské lodě a město zaplavují uprchlíci. Zemědělská výroba na venkově je zcela zničena. Sýrie nebyla poražena na kolena, je to země v agónii, uzavírá řeholnice.

Její spolusestry ze Sýrie apelují na svědomí evropských občanů prostřednictvím listu italských biskupů Avvenire (18.2.2013). Tento konflikt řídí velké mocnosti a velké zájmy, které nás přesahují, píší trapistky. Snažně vás proto prosíme, abyste se zamysleli nad válkou, schvalovanou jménem domnělé demokracie. Sestry upozorňují na nespravedlivé mezinárodní hospodářské embargo a zdůrazňují: Dojímají nás zprávy o dětem umírajících při bombardování. Je však méně kruté pomalu umírat hlady? Hospodářské sankce jsou velice mrzkým nástrojem a přetvářkou – ponechávají nás v iluzi, že si nešpiníme ruce cizí krví, připomínají italské řeholnice a vysvětlují: Sýrie se rozvíjela – možná pomalu a rozporuplně, avšak trvale. Nyní se vrátila o půl století nazpět. Nyní se vybírají miliony na humanitární pomoc, dodávají se potraviny a pokrývky tam, kde byla vypálena úroda a zničeny sklady. Jaký to má smysl? – dotazují se trapistky ze syrského kláštera v Azeir.

Sbírejte podpisy, pište petice na evropské úrovni, informujte, modlete se a posťte se za Sýrii. Hlavně však jednejte rychle, neboť umírá příliš mnoho lidí, vybízejí kontemplativní řeholnice na stránkách italského deníku Avvenire.

Summit skupiny „Přátelé Sýrie“

Řím. Čtvrteční summit ministrů zahraničí jedenácti států, které patří do skupiny „Přátel Sýrie“, přinesl po tříhodinovém vypjatém jednání konkrétní závěry. Schůzky se nakonec přes prvotní odmítnutí zúčastnil i představitel syrské opozice Moaz al Khatib.

Podle informací agentury Asia News jej totiž ministr zahraničních věcí USA John Kerry ujistil, že západní a arabské mocnosti se nesjíždějí do italského hlavního města „pouze kvůli planým řečem“. Syrská národní koalice včera dostala od americké vlády další příspěvek ve výši 60 milionu dolarů na tzv. „nesmrtící pomoc“.

Dosavadní podpora Spojených států amerických syrským rebelům ve výši 385 milionů dolarů spočívala v dodávkách vojenské výstroje, dopravních prostředků, radiotechniky a dalších technologií, či potravin. Od včerejška může nově zahrnovat technickou asistenci, výcvik a formaci opozičních jednotek.

Úlohou této „neletální pomoci“ je „upravit rovnováhu“ na syrském území, prohlásili včera v Římě tzv. „Přátelé Sýrie“ (USA, Francie, Velká Británie, Německo, Itálie, Turecko, Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie, Katar, Spojené Arabské Emiráty). Mezinárodní společenství bude „koordinovat úsilí“ při ochraně nejslabších, tedy civilistů, a „podporovat nejvyšší vojenské vedení Svobodné syrské armády při legitimní sebeobraně“, prohlásili účastníci římského summitu.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Syrští povstalci nejsou oběti tamějšího režimu a Summit skupiny „Přátelé Sýrie“.

Jedna reakce na Syrští povstalci nejsou oběti tamějšího režimu

  • Emet napsal:

    Není to tak jednoznačné. Asad si zahrával s ohněm. Klíčové slovo je Írán, Korea a Hizballah – spojenci Sýrie v čele s Asadem. Asad vyzbrojoval teroristickou organizaci, která je nejnebezpečnější na světe – Hizballah. Ale největší jeho chybou byla úzká spolupráce na rozvoji jaderných zbraní s Íránem a Koreou. Asad svou nezodpovědností uvedl Syřany do této smrtící agónie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv