… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelští vojáci na Golanech

hlídka izraelských vojáků na Golanech

Syrští uprchlíci mohou být zoufalí, zranění a dokonce hladovět – ale nepřijmou izraelskou pomoc. Syrští povstalci současně slibují, že dobudou Golanské výšiny.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor (Yigal Palmor) sdělil, že v situaci, kdy trpící civilisté prchají před stále rostoucím násilím, nabídl Izrael, že prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže pošle do Sýrie humanitární pomoc. Uprchlíci nicméně stále nejsou ochotni přijmout pomoc z Izraele, byť posílanou přes Červený kříž, řekl Palmor tureckým novinám Hurriyet.

Na soukromé úrovni však pomocné organizace z Izraele a Jordánska spolupracují na zajištění pomoci syrským uprchlíků, kteří překračují hranici do hášimovského království, poznamenal Palmor. „Ukazuje to, že izraelská veřejnost chce pomoci Syřanům bez ohledu na to, co diktuje politika,“ zdůraznil. Jordánsko není samo schopné poskytnout uprchlíkům všechnu potřebnou pomoc, jak opakovaně upozorňují jordánští představitelé.

Ale zatímco se Izraelci snaží pomoci těm, kdo trpí zejména ze strany syrské vlády a kterým zuřící občanská válka nejvíce ublížila, syrští ozbrojení povstalci slibují začít válku proti Izraeli jakmile bude poražen prezident Bašár Assad.

Na videu, zveřejněném na internetu před několika týdny, byla malá skupina džihádistických bojovníků natočená na pozadí demilitarizované zóny na Golanských výšinách – nárazníkové zóny, která 40 let udržuje klid na hranici mezi Sýrií a Izraelem.

„Jsme na okupovaných Golanských výšinách, které zrádce (bývalý prezident) Háfiz Assad (otec současného prezidenta) prodal před 40 lety Izraeli,“ prohlašuje povstalecký mluvčí, mávající zbraní. „Tato území jsou požehnaná a opovrženíhodná Assadova rodina je slíbila osvobodit, ale po 40 let syrská armáda nevystřelila jedinou kulku.“

„Zahájíme vojenskou kampaň proti Izraeli,“ slibuje vousatý mluvčí rebelů, zatímco jeho spolubojovníci střílejí ze svých zbraní a někteří vykřikují „Alláhu akbar!“ (Alláh je velký!). „Vystřelíme kulky, které Assad nevystřelil a osvobodíme Golany.“

Na den, kdy by mohl padnout Bašár Assad, se připravují také Izraelské obranné síly, které pořádají po celé zemi vojenská cvičení.

Dělostřelbu a její ozvěnu rozléhající se v kopci ve vádích bylo možné dnes ráno slyšet na severu Negevu, kde se vojáci připravovali na možné boje na Golanských výšinách.

Už v červnu 2012 ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby generálmajor Avi Kochavi varoval, že do nárazníkové zóny se přesunuli operativci Al Kajdy a mění ji na nástupní oblast k budoucím útoků na Izrael.

Kochavi situaci přirovnal k tomu, co se děje na Sinajském poloostrově v Egyptě, když poznamenal, že stejně jako je pro vládu v Káhiře obtížné uplatňovat autoritu na bezzákonností ovládaném Sinaji, tak i Damašek zdá se už není schopen kontrolovat povstalecké síly v demilitarizované zóně na Golanech.

Další známkou chaosu je únos 21 příslušníků mírových sil OSN minulý týden. Filipínští příslušníci mírových sil OSN mise UNDOF, která monitoruje dodržování příměří mezi Sýrií a Izraelem od roku 1974, byli uneseni povstalci v brigády Mučedníci Jarmúku minulou středu. Propuštěni do Jordánska byli v sobotu po intenzivním vyjednávání.

Do bojů po boku povstalců proti Assadovým věrným proudí zahraniční džihádisté, často napojení na Al Kajdu. Na pomoc Assadovi naopak přichází z Libanonu Íránem podporovaní teroristé Hizballáhu (Alláhovy strany) a příslušníci íránských elitních Revolučních gard.

Kochavi předpovídá, že jakmile Assad padne, domácí a zahraniční povstalci – s velkými zásobami zbraní shromážděnými podél hranice – se zaměří na Izrael.

USA, Velká Británie a Francie mezitím začaly ve speciálních výcvikových táborech v Jordánsku cvičit a vybavovat bojovníky syrských povstalců, i když se má jednat o bojovníky napojené na „umírněný proud“ a ne na radikální islamisty. Výcvik zatím získalo nejméně 200 bojovníků Svobodné syrské armády a celkem by jich mělo být vycvičeno 1.200.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Syrian Rebels Vow to Conquer Golan, Refugees Refuse Israeli Aid.

Jedna reakce na Syrští povstalci slibují dobytí Golanských výšin, uprchlíci odmítají izraelskou pomoc

  • dada napsal:

    Každý kdo se zamyslí nad problémy v Sýrii a státech okolo Izraele musí dospět k názoru že Golanské výšiny budou bodem problému a války . Čim méně je nestabilní vláda v okolních zemích / okolo Izraele / a finanční rozdíl , bohatý — chudý tim dříve a razantněji propukne spor – válka ……

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv