… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

egyptští salafističtí policisté

egyptští salafističtí policisté

Soud v Káhiře povolil islamistickým policistům upravovat si vousy podle islámských zvyklostí. Na armádních tancích se objevily nápisy oslavující islám. Muslimské bratrstvo hodlá vnutit výuku islámu a koránu i do cizích škol.

Egypt se postupně proměňuje v islámský stát – od pokračujících útoků na křesťany až po navrhovaný zákaz alkoholu a břišních tanců. Příznaky této změny lze spatřovat nejen v ústavě založené na právu šaría, ale i na vnucování obyčejů, které doposud dodržovala jen malá část společnosti. V uplynulých dnech se na předních stránkách novin objevila zpráva o rozhodnutí správního soudu v Káhiře. Soud po třiceti letech zákazu povolil policistům upravovat si vousy „podle islámských zvyklostí“.

V únoru byly desítky policistů postaveny mimo službu za porušení tohoto zákona. Ti několik dní protestovali před budovou ministerstva vnitra a získali si sympatie několika salafistických imámů a policistů, kteří u soudu lobbovali za zrušení tohoto zákazu. Jeho kořeny sahají až k režimu Husního Mubaraka, který zákon zavedl, aby se zabránilo tomu, že do policejních složek proniknou prvky radikálního islamismu, který by nebyl při hájení zákona nestranný. Každý, kdo vystavoval na odiv islámský plnovous, byl propuštěn.

Podle umírněného listu Al Ahram verdikt soudu představuje pro egyptskou společnost důležitou epizodu, potvrzuje tichou islamizaci institucí a vyvolal nové protesty křesťanů a sekulární opozice, která tento trend již několik měsíců odsuzuje.

Nicméně toto rozhodnutí není jedinou známkou toho, že tento trend nabírá na síle. Radikální islamisté se začínají objevovat i v armádě, kde po desetiletí zůstávali zdrženliví. Před několika dny bylo v televizním pořadu Baladna Bel Masry promítnuto video s vojenským tankem, na němž byla napsána slova: „Není Boha kromě Alláha a Mohammed je jeho prorok“. Video bylo promítáno v celé zemi, a dnes Ahmed Mohammed Ali, mluvčí Vyšší rady ozbrojených sil, oznámil, že proti těm, kdo za to zodpovídají, budou podniknuty právní kroky. Avšak zdůraznil, že „jedno vozidlo ještě neznamená, že se tento jev týká celé armády“.

Pokusy islamizovat egyptskou společnost zasahují také oblast vzdělávání. V uplynulých dnech Mogheth Kamal, expert na vzdělávání, odsoudil plán Muslimského bratrstva zavést povinnou výuku islámu a koránu do škol, dokonce i do soukromých. Islamistické hnutí má údajně podporu mnoha institucí, včetně zahraničních.

Přetištěno s laskavým souhlasem webu Res Claritatis.

Původně publikováno pod názvem Tichá islamizace egyptské společnosti, resp. v angličtině jako The silent Islamization of Egyptian society či italštině jako L’islamizzazione silenziosa della società egiziana.

2 reakce na Tichá islamizace egyptské společnosti

    • Vader napsal:

      Já bych s tím výrokem nebyl tak rychle hotový. Jednak je i mnoho Mursího původních příznivců poněkud „zneklidněno“ tím, jak se Egypt vyvíjí, druhak je tu moje obvyklé přirovnávání; sice to bude -jako obvykle- krapet kulhat, ale podívejte se třeba na vládu ČR. Tvrdit, že si něco takového voliči zvolili je sice technicky pravda (ano, některé vládní strany a téměř všichni její členové byli demokraticky zvoleni v parlamentních volbách; těsně po sestavení kabinetu bylo možno říci, že nepopiratelně a demokraticky byli zvoleni všichni její členové a všechny vládní strany), ale to je tak asi ta jediná pravdivá věc.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv