… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

vlajky Turecka a "Palestiny"

vlajky Turecka a „Palestiny“

Turecko včera večer povýšilo status svého generálního konzulátu v Ramalláhu na velvyslanectví ve „Státu Palestina“ a současný generální konzul Sakir Özkan Torunlar byl jmenován velvyslancem. Oznámila to palestinskoarabská tisková agentura Maan.

Torunlar na schůzce s ministrem zahraničí Palestinské správy Rijádem al-Malíkím (Riyad al-Maliki) v Ramalláhu slíbil pracovat na „posílení spolupráce mezi Tureckem a Palestinou.“ Al-Malíkí poděkoval Turecku za „podporu Palestiny“, zejména jejího úspěšného pokusu o vstup do OSN jako nečlenský stát.

Rozhodnutí Turecka stát se nepřítelem Izraele

Turecko udržovalo léta strategické vztahy s Izraelem. Po nástupu vlády islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) byly vztahy ze strany Turecka cíleně zhoršovány v souladu s plánem islamistů na posílení regionálního vlivu Turecka, jemuž dobré vztahy s židovským státem stály v cestě.

Záminkou k definitivnímu obratu od přátelství k nepřátelství se stal incident z května 2010, kdy při pokusu prorazit izraelskou námořní blokádu Gazy a provést teroristům Hamasu neznámý náklad zahynulo osm Turků, kteří na lodi Mavi Marmara napadli izraelské vojáky, snažící se provést inspekci lodě.

Turecko od té doby požaduje omluvu, odškodnění rodin zemřelých násilníků a trvalé zrušení izraelské námořní uzávěry teroristy ovládané Gazy. Přestože Izrael nabízel Turkům různá kompromisní řešení, v jejichž rámci by vyhověl prvním dvěma z podmínek, na turecké straně o ni zjevně není zájem.

V poslední době turecko-izraelské vztahy zcela cíleně zhoršil turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan, který ve veřejném projevu označil sionismus za ekvivalent fašismu a antisemitismu a za zločin proti lidskosti.

Turkovo paličské prohlášení odsoudil Izrael a USA a včera po týdnu váhání také Evropská unie. Kvůli výroku zrušila svoji účast na mezináboženské konferenci v Berlíně, které se má účastnit také místopředseda turecké vlády Bulent Arinc, generální tajemnice Světového židovského kongresu Maram Stern a izraelský velvyslanec v Německu Yaakov Hadas-Handelsman.

تركيا تعيّن سفيراً لها لدى دولة فلسطين  – zpráva agentury Maan (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv