… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Islamistický předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdoğan na konferenci OSN ve Vídni slovně napadl Izrael, když označil sionismus za „zločin proti lidskosti.“

Erdoğan v projevu na 5. globálním fóru Aliance civilizací (Alliance of Civilizations) OSN hovořil o islamofobii. Prohlásil, že „je nevyhnutelné, že stejně jako sionismus, antisemitismus a fašismus, musí být i islamofobie považována za zločin proti lidskosti.“

Prohlášení islamistického premiéra odsoudili jak vysocí izraelští, tak další světoví představitelé, včetně představitelů USA.

„Odmítáme premiérovu Erdoğanovu charakteristiku sionismu jako zločinu proti lidskosti, která je urážlivá a chybná. Vyzýváme lidi všech náboženských vyznání, kultur a názorů, aby odsoudili nenávistná jednání a překonali rozdílnosti naší doby,“ uvedl mluvčí Bílého domu Tommy Vietor.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Turkovu tirádu označil za „temné a lživé prohlášení toho druhu, o kterém jsme si mysleli, že už zmizel ze světa.“

Prohlášení tureckého premiéra není excesem, ale jen dalším krokem v poslední roky trvajícím verbálním boji proti Izraeli.

Formální záminkou k nepřátelství vůči Izraeli se stala smrt devíti tureckých ozbrojenců, kteří zahynuli v květnu 2010 poté, kdy napadli izraelské vojáky, snažící se provést inspekci lodi Mavi Marmara, která hodlala navzdory izraelské blokádě provést neznámý náklad do teroristy Hamasu ovládaného Pásma Gazy.

Erdoğanova rétorika proti Izraeli stále eskaluje a pozorovatelé se shodují, že jejím skutečným cílem je snaha získat ostentativní nenávistí k Izraeli podporu v arabském světě, který je vůči stále větším regionálním mocenským ambicím Turecka ostražitý, maje na paměti tureckou nadvládu trvající po staletí až do konce I. světové války.

Turecko dlouhodobě usiluje o vstup do Evropské unie, ač od roku 1974 okupuje severní část Kypru, který je od roku 2004 členem Unie. Turecko také léta provádí útoky na turecké a irácké Kurdy a nyní podporuje syrské povstalce v krvavé občanské válce.

Česká republika ústy premiéra Petra Nečase při nedávné Erdoğanově státní návštěvě vstup Turecka – které se netají vedením demografické války –  do EU podpořila.

4 reakce na Turecký premiér Erdoğan označil sionismus za zločin proti lidskosti

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv