… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Uri Ariel odmítl zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří 4.10/5 (82.00%) 10 ohodnocení

Uri Ariel

Uri Ariel

Nový izraelský ministr bydlení a výstavby Uri Ariel (אורי אריאל) předevčírem v rozhovoru pro Kanál 10 izraelské televize odmítl myšlenku zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří jako „hroznou“ a uvedl, že bude povolovat výstavbu „ve více méně stejném rozsahu“ jako předchozí vláda.

„Není žádný důvod“ zpomalovat výstavbu, řekl. „Budeme stavět v Judeji a Samaří,“ slíbil ministr.

Uri Ariel sám je zakladatelem několika židovských obcí v Ješe, byl prvním starostou obce Bejt El (Beit El) a 10 let předsedou Rady židovských obcí Judeje a Samaří. Je zosobněním odhodlání pokračovat v židovském osidlování Země Izrael.

Ariel byl zvolen na druhém místě kandidátky strany Bajit Jehudi (Židovský domov), která se staví proti rozdělení Země Izrael mezi řekou Jordán a Středozemním mořem a tedy proti vzniku dalšího arabského státu, když jeden „palestinský“ stát již existuje v Jordánsku.

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

Předseda Bajit Jehudi Naftali Benet je v nové vládě ministrem průmyslu, obchodu a práce. Třetí muž kandidátky, poslanec Nisan Slomiansky by se měl stát předsedou vlivného finančního výboru Knesetu.

Benet v minulosti žádal, aby Izrael anektovat přibližně 60 % Judeje a Samaří, kde žije většina židovských obyvatel a naopak je řidší arabské osídlení. Tato tzv. Oblast C je stále pod izraelskou správou, zatímco Oblast B je pod civilní správou arabské autonomní Palestinské správy a Oblast A pod civilní i vojenskou správou arabské autonomie.

Uri Ariel žádal anexi celé Judeje a Samaří s tím, že tamní Arabové by získali status „trvalého pobytu“ a následně by mohli získat občanství Izraele. „Všichni Arabové z Judeje a Samaří, kteří by měli zájem dostat plné izraelské občanství, by jej mohli získat po pěti letech, po nichž by, jako v USA, složili test k získání občanství a test z hebrejštiny a složili slib věrnosti Izraeli. Poté by získali právo volit do Knesetu,“ navrhl.

Většina Arabů by nicméně této možnosti nevyužila, argumentoval. „Pokud se podíváte na realitu v Jeruzalémě jako na mikrokosmos budoucnosti, pak se zdá, že Arabové nespěchají uplatňovat své hlasovací právo. Přestože obyvatelé Jeruzaléma (arabské národnosti a nemající občanství Izraele) mají právo volit v obecních volbách, dělají to výjimečně a během let u nich byla volební účast jen 3 až 5 %. V obecních volbách v roce 2008 bylo dosažen rekord, když hlasovalo jen 1 % Arabů z Jeruzaléma – 1.300 ze 130.000.“´

Izraelská vláda v roce 2010 na 10 měsíců zmrazila výstavbu židovského bydlení ve snaze přimět Palestinskou správu k obnovení mírových jednání. Arabové nicméně čas jen využili k průtahům a k vznášení požadavků na další zmrazení, aniž by k jednání svolili.

Izrael (mapa)

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv