… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vůdce libanonských Drúzů podpořil syrské islamistické povstalce a odsoudil postoj Západu 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Valíd Džumblat

Valíd Džumblat zapaluje svíčku a drží papír s názvem města Homs v arabštině

Vůdce libanonských Drúzů Valíd Džumblát (Walid Jumblat) zase jednou prokázal svoji machiavellistickou povahu, když v syrské občanské válce podpořil islamistickou povstaleckou organizaci Fronta Al-Nusra. Tu přitom USA a další západní země řadí mezi teroristické organizace.

„Podporuji Frontu Al-Nusra proti syrskému režámu,“ prohlásil Džumblát v rozhovoru, který včera otiskly libanonské noviny Al-Akhbar.

„Syrský lid má právo spojit se s ďáblem – kromě Izraele – proti režimu,“ prohlásil dnes zuřivý odpůrce syrského prezidenta Bašára Assada a kdysi naopak spojenec jeho otce Háfize.

Podporu sunitským slamistickým radikálům Džumblát odůvodnil tím, že je nutná k ochraně drúzské menšiny v Sýrie. „Jednám, abych ochránil Drúzy. Alavité (k nimž patří prezident Assad) odejdou zpět do jejich hor, ale Drúzové žijí v moři sunitů,“ řekl.

Džumblát současně kritizoval Západ za to, že nemění postoj k Sýrii, když podle něj cílem je Sýrii zničit a proto Západ prodlužuje občanskou válku tím, že opozici dodává jen málo zbraní.

Občanská válka v Sýrii probíhá především mezi většinovými sunity na povstalecké straně a Assadovými alavity. Menšiny – zejména Kurdové a Drúzové – se do konfliktu zapojují výrazně méně.

V Libanonu pak šíitský Hizballáh podporuje svého spojence Assada, zatímco sunité i Džumblátovi Drúzové straní povstalcům. Libanonští křesťané jsou ve vztahu k syrské válce rozštěpeni.

Jumblatt: “I Am With al-Nusra Front Against Assad” – článek na webu Al-Akhbar (anglicky)

Jedna reakce na Vůdce libanonských Drúzů podpořil syrské islamistické povstalce a odsoudil postoj Západu

  • newtory napsal:

    Pre menšinu nie až taká ťažká voľba. Islamisti v Sýrii na krôčik k ovládnutiu krajiny a neotrasiteľné pozície Hizballáhu v Libanone.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv