… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrské uprchlice

syrské ženy, některé nesoucí děti, překračují hranici z jižní Sýrie do Jordánska

OSN dnes varovala, že počet uprchlíků ze Sýrie již dosáhl 1 milionu. Další minimálně 2 miliony lidí jsou uprchlíky uvnitř země, kterou mohutné bombardování ze strany vládních sil a údery opozičních povstalců postupně zcela ničí.

Povstání proti prezidentu Bašáru Assadovi vypuklo před 2 roky v reakci na brutální potlačení mírumilovných protivládních demonstrací. Boje mezi povstalci, mezi nimiž mají stále silnější a silnější slovo islamisté, a vládními silami stály život již více než 70 tisíc lidí.

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tvoří většinu těch, kdo prchly ze Sýrie, ženy a děti. Samotné děti tvoří polovinu všech uprchlíků, přičemž nejvíce jich je mladších 11 let a mnoho z nich je traumatizováno tím, co zažily.

„Sýrie se propadá do naprosté katastrofy. Tuto tragédii je třeba zastavit,“ uvedl komisař António Guterres.

Většina uprchlíků směřuje do sousedních zemí – do Jordánska, Libanonu, Turecka a Iráku, ale také do Egypta. Jejich situace se ale v uprchlických táborech k lepšímu příliš nezmění. Nehrozí jim už sice smrt nebo vážné zranění, ale přežívají v táborech odlehlých oblastech, za ostnatým drátem, ve stanech, odkázáni na humanitární pomoc. Za chladného počasí a bez kvalitní lékařské péče.

Hostující země se kritice stavu uprchlických táborů brání, když uvádějí, že na katastrofu takové rozsahu nejsou materiálně ani finančně připravené a žádají svět o pomoc.

Naposledy takto vyzval mezinárodní společenství k pomoci Jordánsku, Turecku a Libanonu jordánský král Abdalláh II. Jen během včerejška přišlo do Jordánska skoro 2.300 syrských běženců a další jsou na cestě.

Od 1. ledna 2013 uprchlo před občanskou válkou ze Sýrie více než 400 tisíc lidí. OSN oznámila, že pro realizaci jejího nouzového plánu pomoci uprchlíkům jí zatím chybí ¾ potřebných peněz.

Number of Syrian refugees reaches 1 million mark – tisková zpráva UNHCR (anglicky)

Jedna reakce na Ze Sýrie již uprchl milion lidí, další miliony jsou uprchlíky uvnitř země

  • newtory napsal:

    Islam by nemalo byť náboženstvo, ale športová disciplína. Tradíciu založil už Mohamed svojou hidžrou (útekom) do Jathribu. Byť moslimom je náročné je potrebné neustále sledovať vzdušné prúdy a vo chvíli keď sa zmení smer vetra a veriaci nezareaguje dostatočne pružne treba rýchlo utekať. Niekedy nepomôže ani pružnosť, to je vtedy, keď sa stretnú dva vzdušné prúdy a dlho nie je jasné, ktorý z nich bude dominovať (napr. Sýria). Vtedy je najlepšie utekať.
    Pokračovanie nabudúce: Typológia útekov

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv