… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Menachem FromanVe věku 68 let včera večer po dlouhém boji s rakovinou zemřel rabi Menachem Froman, milovaný rabín z obce Tekoa v Guš Ecion (Gush Etzion) a přední představitel náboženského sionistického hnutí.

Rabimu Fromanovi byla před dvěma roky diagnostikována pokročilá rakovina tlustého střeva. Přestože byl intenzivně léčen, maximálně se snažil dodržovat svůj běžný denní rytmus, včetně výuky dospělých a mládeže ve smíšené sekulárně-náboženské obci, jejímž byl duchovním vůdcem.

Rabi Froman byl nejvíce znám svým výjimečným přístupem k židovsko-arabským vztahům. Byl přesvědčen, že lidé se silným náboženským zázemím se mohou shodnout snáze, než politici, a pravidelně se proto scházel s místními muslimskými představiteli. Při těchto setkáním nijak nezastíral, že je ortodoxním rabínem z židovského osídlení.

rabi Menachem Froman při společné modlitbě s muslimy

rabi Menachem Froman při společné modlitbě s muslimy v roce 2011

V rámci setkání s Araby se sešel dokonce i s teroristickým vůdcem Jásirem Arafátem v Ramalláhu a hamasnickým šejchem Ahmadem Jasínem. Jednal také s tureckým premiérem Erdoganem po incidentu s lodí Mavi Marmara ve snaze najít cestu k obnovení vztahů mezi Tureckem a Izraelem.

Zatímco někteří lidé jeho přístup velmi obdivovali, jiní jej kritizovali za údajné „spolčování s nepřítelem,“ ačkoliv jeho mírné chování jim bránilo stavět se vůči němu nepřátelsky. Rabi Froman nikdy neustoupil ani se neomlouval za svoje snahy dosáhnout porozumění s muslimskými náboženskými představiteli.

Rabi Menachem Froman byl silným kritikem jakýchkoliv útoků extremistických židovských jednotlivců na Araby, arabský majetek či náboženská místa. Je znám případ z roku 2010, kdy spolu s dalšími místními rabíny navštívil arabskou obec, kde pravděpodobně při takovémto útoku vyhořela mešita, a daroval nové výtisky koránu namísto shořelých.

Menachem Froman však byl současně také zásadovým obhájcem práva Židů usadit se a žít kdekoliv v Zemi Izrael a navrhoval, aby se arabsko-židovský spor vyřešil tím, že v Judeji, Samaří a Gaze vznikne arabský stát, pod jehož svrchovanost přejdou tamní židovské obce a židovští obyvatelé v nich nadále zůstanou žít. Z tohoto důvodu také v roce 2011 podpořil snahu Mahmúda Abbáse o uznání Palestinského státu na půdě OSN.

Během let rabi Froman učil na ješivě Merkaz HaRav, ješivě HaKotel a charedi ješivě Itri. Rabínské vzdělání a osvědčení získal od zesnulého bývalého vrchního rabína Šloma Gorena (Shlomo Goren). Jako výsadkář se Froman v roce 1967 během Šestidenní války – stejně jako Goren – účastnil osvobození východní části Jeruzaléma z jordánské moci.

V nedávném rozhovoru pro Aruc 7 rabi Froman uvedl, že nedávné nepokoje v arabském světě byly vynikajícím možností pro Židy k poučení se v oblasti víry. „Víra od nás žádá, abychom sledovali a čekali, byli otevření, byli připravení na překvapení. V pohybu jsou velké síly. Často se v životě nestane, co chceme. Být náboženským znamená nemít stereotypy, ideologie a plány a dokonce ani náboženské představy. To je to, co jsme se naučili z arabských nepokojů. Doufám, že brzo spatříme vykoupení nás a našich rodin a národa,“ řekl rabi Froman.

Pohřeb se koná dnes na hřbitově v Tekoa. Rabi Froman zde zanechal manželku Hadasu a deset dětí.

Reakce na smrt rabiho Fromana

Paradoxní skloubení smířlivosti vůči Arabům s uplatňováním práva na židovské osidlování Země Izrael vedlo k tomu, že rabiho Fromana oceňovala jak izraelská levice, tak pravice.

Vůdce strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet dnes Fromana označil za „Žida s obrovským srdcem“. Poslanec Uri Ariel z téže strany za „velkého válečníka a milovníka, který miloval mír a usiloval o mír, nenáviděl spory, miloval své bližní a přiváděl je blíže k Tóře“.

Takřka stejnými slovy nad smrtí Fromana naříkal levicový mírový aktivista Geršon Baskin (Gershon Baskin), který jej nazval „milovaným bratrem“, který „vždy pracoval pro mír“ a i když spolu nesdíleli víru v B*ha, „sdíleli jsem velkou víru v naši schopnost – Židů a Palestinců – žít v míru v této zemi.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv