… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
80 % židovských Izraelců podporuje suverenitu Izraele nad alespoň částí Judeje a Samaří 4.73/5 (94.67%) 15 ohodnocení

vinohrad v židovské obci v Judeji

vinohrad v židovské obci v Judeji

Čtyři pětiny židovských Izraelců podporují formální rozšíření izraelské svrchovanosti na biblické srdce Země Izrael v Judeji a Samaří, ať již úplně či zčásti a jednostranně nebo v rámci dohody s tamními Araby. Vyplývá to z průzkumu Institutu Geocartogaphica, který se uskutečnil mezi pěti sty dospělými a bude celý prezentován na konferenci o právu a komunikacích na Univerzitě Ariel koncem měsíce.

35 % dotázaných má za to, že izraelská suverenita by měla být rozšířena na celou oblast Judeje a Samaří, zatímco 24 % je přesvědčeno, že svrchovanost by měla být omezena na tzv. bloky osídlení. Dalších 20 % veřejnosti má za to, že suverenita by měla být rozšířena až v rámci mírové dohody s Araby.

Jen 12 % dotázaných uvedlo, že Izrael by neměl svoji svrchovanost rozšiřovat na žádnou část Judeje a Samaří, a 9 % neodpovědělo.

Podpora myšlenky rozšíření svrchovanosti není omezena jen na národoveckou část politického spektra, kde úplnou anexi podporuje 50 %, připojení bloků osídlení 25 % a 15 % je pro částečné rozšíření suverenity v rámci dohody s Araby, zatímco proti jakémukoliv rozšíření svrchovanosti je jen 5 %. Ti, kdo se označili jako stoupenci politického středu, také většinově podporují alespoň dílčí formální rozšíření suverenity Izraele – 16 % nad celou Judejí a Samařím, 31 % nad bloky židovského osídlení a 30 % v rámci dohody s Araby. Proti je jen 16 %. Také okolo 60 % respondentů, kteří své názory označili jako levicové, souhlasilo „s určitým rozšířením“ izraelské svrchovanosti na přinejmenším část Judeje a Samaří – 33 % v rámci mírové dohody s Araby, 14 % jednostranně nad bloky osídlení a 13 % nad celou Ješou. Mezi stoupenci levice je nicméně nejvíce těch, kdo jsou proti jakémukoliv rozšiřování izraelské svrchovanosti – celých 33 %.

Jehudit Kacover (Yehudit Katzover) a Nadia Matar z hnutí Ženy v zeleném (Women in Green) v reakci uvedly, že „zjištění mohou být pro část izraelské veřejnosti překvapující, ale nás nepřekvapují ani trošku. V posledních několika letech jsme byly po celé zemi a kdekoliv došlo na otázku suverenity získala tato myšlenka širokou podporu.“ Obě ženy vyzvaly vládu, aby „naslouchala lidu“ a uplatnila suverenitu nad Judejí a Samařím.

Výsledky průzkumu nepovažuje nicméně za svoji prohru ani část izraelská levice. Levicový aktivista Geršon Baskin (Gershon Baskin) uvedl, že i „mírový tábor“ chápe nutnost připojení přibližně 4 % „Západního břehu“ a poskytnutí adekvátního území výměnou „Palestincům“, aby se vyřešila otázka okolo 80 % „osadníků.“

Naopak vůdce krajně levicové a zahraničnímu vládami placené organizace Mír nyní (Peace Now, Šalom Achšav) Jaariv Oppenheimer výsledky průzkumu odmítl s tím, že Arielská univerzita – která si však průzkum jen zadala u renomované výzkumné instituce – je „naprosto politickou institucí“ a izraelská veřejnost „je levicovější, než v minulosti.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv