… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kdo budou vrchní rabíni Izraele? 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

rabín Šlomo Amar

rabín Šlomo Amar

img107528

rabín Jona Metzger

V dnešním (17. dubna) vydání deníku  Jisrael ha-jomישראל היום vyšla  zajímavá stať Jehudy Schlesingera , která se zabývá budoucí volbou vrchních izraelských rabínů a jak se k ní staví hnutí náboženských sionistů – strana Židovský důmבית יהודי.

Připomeňme, že formálně nejvyššími duchovními představiteli Izraele jsou dva vrchní rabíni, aškenázský a sefardský,  volení na desetileté funkční období. Současnými vrchními rabíny jsou sefardský Šlomo Amar (*1948) a aškenázský Jona Metzger (*1953), kteří byli zvoleni 12. nisanu roku 2003, tedy letos 23. března (12. nisanu) mělo skončit jejich funkční období. Z objektivních příčin se tak nestalo, neboť 23. ledna byly volby do Knesetu a potom téměř měsíc trvaly koaliční rozhovory , než byla 18. března ustavena vláda. Tradičně dvě velká seskupení usilují o vliv na volbu vrchního aškenázského rabína. Na jedné straně to jsou ortodoxní kruhy (mitnagdim – litvaci a neoficiálně i některá chasidská uskupení), které prosazují kandidáty jim blízké, i když v mnoha případech považují vrchního aškenázského rabína spíše za politického představitele a ne za nejvyšší halachickou autoritu. Po mnoho desetiletí vycházeli z těchto voleb vítězně právě kandidáti, kteří měli důvěru ortodoxních kruhů. Tentokráte by náboženští sionisté chtěli tuto „dlouholetou tradici“ změnit tím, že našli hned několik vážených kandidátů na úřad vrchního aškenázského rabína Izraele. Jsou  to rabín Jakob Šapira (*1950), představený ješivy Merkaz ha-Rav v Jeruzalémě, rabín Eliezer Igra (*1954), dajan Nejvyššího rabínského soudu a rabín obce Kfar Maimon, rabín Jakob Ariel (*1937), vrchní rabín Ramat Ganu a náboženská a halachická autorita náboženských sionistů a konečně rabín David Stav (*1960), rabín obce Šoham a předseda sdružení rabínů Tzohar. Velmi vážený v hnutí náboženských sionistů, rabín Chajim Drukman přišel s iniciativou, aby hnutí prosazovalo na úřad vrchního rabína rabi Jakoba Ariela. Nejen dle jeho mínění, ale dle názoru mnoha představitelů strany Židovský dům, je rabín Ariel nejlepším kandidátem na funkci vrchního rabína Izraele. Za zmínku stojí, že rabín Ariel kandidoval již před deseti lety, ale tehdy byl zvolen rabín Jona Metzger, který měl větší podporu ortodoxních kruhů. Před kandidaturou rabína Ariela stojí ještě jeden vážný problém. Podle zákona se totiž o funkci vrchního izraelského rabína může ucházet pouze kandidát do sedmdesáti let. Rabín Jakob Ariel již překročil tuto věkovou hranici. Mnozí představitelé náboženských sionistů však nepovažují za nemožné změnit tento zákon, neboť sefardská strana ŠAS (Šomrej Tora Sfaradim) usiluje o přijetí nového „osobního“ zákona, který by umožnil současnému vrchnímu sefardskému rabínovi Šlomo Amarovi zůstat ve funkci ještě jednu kadenci. I když volba vrchního aškenázského a sefardského rabína nebude jistě tak sledovaná jako volby do Knesetu, neznamená to, že je bezvýznamná. Zvláště v zemi, kde zhruba devadesát procent národa jsou věřící, neboť i velká část těch, kteří se považují za sekulární Židy, věří v existenci Boha či v něco, co nedokáží definovat, ale co řídí vesmír .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv