… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hamas ničí starověký přístav Anthedon v Gaze a OSN mlčí 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

přístav Anthedon

přístav Anthedon

V Ženevě sídlící nezávislá organizace UN Watch vyzvala dopisem UNESCO, aby neprodleně zabránilo Hamasu (Hnutí islámského odporu) v dalším demolování 3.000 let starého přístavu v Gaze kvůli budování teroristického výcvikového tábora.

K částečnému zničení starověkého přístavu Anthedon – jehož součástí jsou trosky římského chrámu a archeologické pozůstatky z doby perské, helénské, římské a byzantské – dochází po jeho nominaci na zápis Světového kulturního dědictví UNESCO.

Zasedání UNESCO, které probíhá do 26. dubna, má na programu 5 „palestinských“ bodů, které velvyslanec USA Killion označil jako „vysoce zpolitizované“ a mající za cíl „vyčlenit Izrael.“

Na programu nicméně zatím není diskuse o měsíc trvající demolici navrženého místa kulturního dědictví Hamasem.

„UN Watch je znepokojena oznámeným ničením částí starověkého přístavu Anthedon v Gaze Hamasem za účelem využití pro teroristický výcvikový tábor. Vyzýváme vás, abyste tuto záležitost neprodleně předložili Výkonnému výboru UNESCO, který se nyní schází na svém 191. zasedání v Paříži, k podniknutí záchranné akce,“ napsal v dopise generální ředitelce UNESCO Irině Bokové výkonný ředitel UN Watch Hillel Neuer.

„Upozorňujeme na tragickou ironii, že k tomuto ničení ze strany vládců Gazy dochází přesně rok poté, kdy byla oblast nominována novým členským státem UNESCO Palestinou jako místo světového dědictví,“ píše se dále v dopise s odkazem na nedávno povýšený status Palestinské správy v OSN.

„Jak musíte vědět, minulý měsíc, navzdory kritice nevládních organizací, Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma Hamasu zdemolovaly část přístavu Anthedon v severní Gaze na pobřeží Středozemního moře, jak včera informoval Al Monitor Palestine Pulse.“

„Hamas přístav poničil, aby rozšířil svoji ‚vojenskou výcvikovou‘ zónu, která byla původně v oblasti otevřena v roce 2002, jak uvádí zástupce samotné UNESCO v Gaze Júsif al-Edžlá (Yousef al-Ejla),“ uvádí se dále v dopise.

„To, že výkonnému výboru UNESCO dosud nepodařilo ničení Hamasu a cynické zneužívání tohoto místa zařadit na program podtrhuje tragickou politizaci a rozpolcenost při plnění cíle agentury chránit světovou kulturu a dědictví.“

„Za situace, kdy Hamas mění místo kulturního dědictví na teroristické cvičiště, mlčení UNESCO nyní dává v sázku samotnou důvěryhodnost této organizace,“ uzavírá dopis.

UNESCO silent as Hamas bulldozes world heritage site for terrorist training camp – zpráva UN Watch, včetně plného znění dopisu (anglicky)

Hamas Military Wing Damages Gaza Heritage Site – zpráva Al Monitor (anglicky)

Anthedon Harbour – přístav Athedon na webu UNESCO (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv