… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael prodloužil platnost zákona proti zneužívání sjednocování rodin 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

izraelský průkaz totožnosti (vzorový dokument)

Kneset včera schválil prodloužení platnosti o 1 rok zákona, který brání zneužívání sjednocování rodin mezi občanem Izraele a cizincem k pronikání teroristů a jinému ohrožování bezpečnosti státu.

Zákon vyžaduje, aby u všech lidí, kteří žádají o povolení pobytu v Izraeli z důvodu sjednocení rodiny – tedy u rodičů, dětí, manželů a manželek nebo jiných blízkých příbuzných občana Izraele – bylo prověřeno jejich zázemí, aby bylo vyloučeno, že nejsou napojeni na terorismus nebo se nezapojili do jiné bezpečnostní hrozby vůči Izraeli. Zákon zpravidla dopadá na Araby a Arabky z území autonomní Palestinské správy, kteří uzavřou manželství s Izraelkou či Izraelcem a chtějí žít v Izraeli, nikoliv na území arabské autonomie.

Loni přijatý Zákon o občanství brání většině Arabů z Palestinské správy v účasti v programu sjednocování rodin. Izraelským Arabům a Arabkám, kteří si vezmou partnery z území Palestinské správy, Izrael samozřejmě nijak nebrání v tom, aby se usídlili na území Palestinské správy.

Prodloužení platnosti zákona, navržené ministrem vnitra Gideonem Saarem, schválil izraelský parlament většinou 73 ku 18 hlasům.

Zákon ostře kritizoval poslanec Mohamed Barake z komunistické strany Chadaš (Hadash), který jej označil za rasistický zákon, nemající nic společného s obranou a bezpečností. Stát Izrael je podle něj jedinou zemí, která se vměšuje do nejintimnějších a rodinných vztahů.

Poslanec Basel Ghattas z arabské strany Balad označil zákon za kolektivní trest, jímž se Izrael mimo jiné snaží řešit demografický problém.

Ministr vnitra Saar v závěru diskuse uvedl, že existují poslanci, kteří Stát Izrael obviňují z vymyšlených zločinů. Zákon se netýká jen Arabů z území Palestinské správy, ale dopadá na všechny obyvatele nepřátelských států a území, jakým je třeba Gaza. Ten, kdo tvrdí, že zákon je rasistický, ignoruje rozhodnutí Nejvyššího soudu, který shledal zákon v souladu s ústavními principy. Zákon dopadá na všechny občany, například i na židovského občana Izraele, který by se zamiloval do občana Íránu, dodal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Knesset Extends Order Preventing Unification by Marriage.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv