Americký státní sekretář John Kerry varoval ve středu, že naděje na mír na Středním východě je možná v období roku, dvou, ale více času podle něj není. Po návratu ze svých diplomatických cest po Středním a Dálném východě se tak vyjádřil před americkými zákonodárci. Podle Kerryho, který převzal úřad v únoru a od té doby již třikrát navštívil Střední Východ, sama tato skutečnost svědčí o tom, že se se vší vážností pokouší najít řešení jak dosáhnout míru v regiónu. Před výborem pro zahraniční záležitostí objasnil priority směrem do zahraničí v rámci diskuse o rozpočtu pro rok 2014. Řekl, že nemá jasný plán, který by mohl Kongresu předložit, protože: „… dosud jsme se v procesu nedostali ke kritickým bodům.“ Pokračoval v následující vizi: „Mohu se zaručit, protože věřím v možnost existence dvou států pro dva národy, která ovšem nebude dlouho trvat, máme na to omezené časové období – rok , rok a půl do dvou let – později již nebude o čem mluvit.“ varoval . Kerry, který se právě vrátil ze své čtvrté zahraniční cesty, kdy navštívil Izrael i území pod Palestinou správou – Palestinu, řekl, že obě strany chápou vážnost situace a hledají cesty, jak opět zahájit jednání. Kerry pokračoval „Musíme se všichni dobře připravit a já od Kongresu žádám ještě trochu času.“ Šéf americké diplomacie nyní připravuje plán – který má připravit situaci na mírová jednání, aniž by s nimi přímo souvisel a totiž upevnit eknomiku na územích pod Palestinskou správou a tak přispět k vzájemné důvěře mezi stranami konfliktu.
hm
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Kerry: Year, Two Left For Peace, ‚Or It’s Over‘
Naděje na mír je mrtvá už dávno, jsou tu jen dvě možnosti, že Jordánsko nabídne všem palestinským arabům žijících pod palestinskou správou na okupovaném území Izraele, a Izrael následně anexuje Západní břeh, nebo nakonec se jim ten stát dá, oni toho využijí k ostřelování Izraele a především Tel Avivu, Izrael následně obsadí Západní břeh a pro palestince to bude definitivní prohra, ztrátí jakékoliv pravomoce a sami se odsunou do Arabských zemí…
Proč by pořád mělo být rovnítko mezi řešením na bázi dvou států a mírem? Arabové si vládnou sami do značné míry v rámci Palestinské samosprávy, úplně pak v Gaze, ale není mi jasné, jak to všechno přispělo k míru? Je ten postulát „dva státy = mír“ správně? A pokud si to někdo myslí, proč to ještě nijak pořádně nezdůvodnil?