… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jordánsko umožňuje přelety izraelských vojenských letadel do Sýrie 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

izraelský bezpilotní průzkumný letoun Bird Eye

izraelský bezpilotní průzkumný letoun Bird Eye

Jordánský král Abdalláh II. povolil izraelským vojenským letadlům přelety přes Jordánsko za účelem monitorování situace v Sýrii a – v případě nutnosti – úderů na skladiště syrských chemických zbraní.

Souhlas byl udělen během březnové návštěvy prezident USA Obamy v Jordánsku a Izrael má nyní k dispozici dva vojenské letové koridory přes Jordánsko do Sýrie – jeden z Negevu a druhý ze středu Izraele. Uvádí to dnešní vydání francouzských novin Le Figaro.

Izraelské průzkumné letouny podle nejmenovaného odborníka létají v noci, aby snížily riziko odhalení. I když hlavním cílem letů je průzkum a shromažďování informací, „jsou také ozbrojené, takže mohou zasáhnout cíl kdekoliv v Sýrii,“ dodává odborník s tím, že špičkové izraelské letouny jsou schopné zabránit odhalení protileteckými systémy ruské výroby, které syrská vládní armáda používá.

Jordánsko je po více než 2 letech občanské války v Sýrii zaplavenou statisíci uprchlíků, kterým se snaží poskytovat humanitární pomoc.

Jak Izrael, tak i Jordánsko se obávají rozšíření syrské občanské války mimo hranice země, před čímž minulý týden v rámci projevu ve stylu „vítězství nebo naprostá zkáza“ varoval syrský prezident Assad. Další obava, kterou obě země sdílejí, je pád syrských chemických zbraní do rukou povstalců nebo jiných nezodpovědných sil.

Jordánský vládce si je vědom slabosti své země a do syrského konfliktu se nijak nevměšuje, i když se v poslední době objevily zprávy, že se tajně sešel s Assadem a snažil se s ním jednat o řešení situace.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s jordánských králem Abdalláhem II. pravidelně konferuje o bezpečnostní situaci v Sýrii a regionu a král minulý měsíc vztah s Netanjahuem označil za „velmi silný.“

La Jordanie ouvre son ciel aux drones israéliens – článek na webu Le Figaro (francouzsky)

Jedna reakce na Jordánsko umožňuje přelety izraelských vojenských letadel do Sýrie

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv