… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Letní čas bude v Izraeli zkoumat vládní komise 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

hodinyIzraelský ministr vnitra Gideon Saar jmenoval komisi odborníků, které se bude zabývat kontroverzní otázkou letního času.

Komise přezkoumá řadu aspektů využívání letního času včetně vlivu na ekonomiku, spotřebu energie a bezpečnost silniční dopravy a včetně možnosti změn dosavadní právní úpravy letního času.

V čele komise bude stát Šmuel Abuav (Shmuel Abuav), předseda skupiny pro bezpečnost provozu Or Jarok (Or Yarok, Zelené světlo). Mezi dalšími členy budou ředitel Nemocnice Ichilov profesor Gabi Barbaš (Gabi Barbash), bývalý ředitel ministerstva školství Šimon Šošani (Shimon Shoshani), profesor elektroinženýrství Technionu Jonina Eldar (Yonina Eldar).

Letní čas je v Izraeli kontroverzní z velké části kvůli brzkému přechodu zpět na standardní čas. Po léta se Izrael vracel k běžnému času během židovských podzimních svátků, které ale někdy připadají už na září. Důvodem je snaha ulehčit život praktikujícím sefardům, kteří vstávají během svátků brzo k modlitbám Slichot, a všem pak zkrátit dobu trvání jomkipurového půstu. Zastánci letního času chtějí, aby k přechod na standardní čas byl posunut až na dobu po svátcích.

Týmž zastáncům letního času se na druhou stranu podařilo docílit přechodu na letní čas hned počátkem jara, což vede k tomu, že pesachový seder začíná až po 20. hodině, protože je před ním nutné přednést večerní modlitby. Menší děti tak jsou spát a sederu se nemohou účastnit.

Na jednu stranu tak existují výzvy, aby vláda rozšířila trvání letního času až do října bez ohledu na to, kdy se konají židovské svátky, na druhou stranu jiná skupina, do níž patří i vědci, tvrdí, že letní čas v Izraeli je zbytečností. Argumentují tím, že přechod na letní čas není nutný a úspory z něj jsou minimální, protože Izrael je blíže rovníku, než Evropa.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Committee to Reconsider Daylight Savings Time.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv