… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mahmúd Abbás přijal demisi premiéra Saláma Fajáda 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

Salám Fajád a Mahmúd Abbas

Salám Fajád a Mahmúd Abbas

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) včera přijal demisi předsedy autonomní vlády Saláma Fajáda (Salam Fayyad), který rezignoval po dlouhých sporech s Abbásem navzdory snahám USA. Oznámily to agentury Wafa a Maan a palestinskoarabská média.

„Fajád se sešel s Abbásem v prezidentském sídle v Ramalláhu na půl hodiny a oficiálně mu předal písemnou demisi,“ citují tiskové agentury palestinské představitele.

Abbás Fajáda požádal, aby zůstal jako premiér v demisi v čele vlády do doby, než bude jmenován jeho nástupce.

Salám Fajád a Mahmúd Abbás se dostali do sporu kvůli Fajádově kritice ekonomické politiky vládnoucího teroristického hnutí Fatáh, v jehož čele Abbás stojí a jehož členem je i Fajád.

Posledním sporem bylo odstoupení ministra financí Palestinské správy Nábil Kasise (Nabil Qassis) z 2. března, s nímž Fajád vyslovil souhlas, zatímco Abbás byl proti. Kasis byl ministrem financí od května 2012, předtím ministerstvo řídil premiér Fajád.

Poslední týdny se proto šířily spekulace, že Fajád buď sám rezignuje nebo ho Abbás odvolá. Abbás měl údajně písemné oznámení demise přichystané už od 23. března, ale rozhodl se ho předat až po návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a po návratu Abbáse ze zahraničních cest.

Na Fajádově straně stály USA, které oceňovaly realismus v USA vystudovaného ekonoma, který působil také ve Světové bance. Minulý pátek se ministr zahraničí USA John Kerry snažil při telefonickém rozhovoru přesvědčit Abbáse, aby nalezl s premiérem kompromis.

Fajádovu ekonomickou politiku naopak minulý týden poprvé otevřeně zkritizovala Revoluční rada Fatáhu.

Soupeřící Hamas (Hnutí islámského odporu) vládnoucí Gaze označil demisi za výsledek „rozporů ve Fatáhu.“ „Fajád opouští vládu poté, kdy zadlužil náš lid, a Fatáh za to musí nést odpovědnost, protože jej od počátku podporoval,“ prohlásil mluvčí Sami Abú Zuhrí, jehož hnutí by bez zahraniční pomoci nedokázalo zabránit hladomoru v Gaze.

الرئيس يقبل استقالة فياض ويكلفه بتسيير الأعمال لحين تشكيل حكومة جديدة – zpráva Wafa (arabsky)

مقبول: فتح مرتاحة لاستقالة فياض ومشاورات مكثفة حول اسماء مطروحة – zpráva Maan (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv